• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

'ÇALINAN PUSULALARA DIŞARDA TERCİH MÜHÜRLERİ VURULDU’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, referandumda çalınan pusulalara dışarıda tercih mühürleri vurulduğunu, sonra da sandıklara sokulduğunu söyledi.

Referandumun sorgulanmasına neden olan mühürsüz oy pusulalarının bir bölümünün seçim kurullarına gönderilen paketlerdeki eksik oylar olduğu öne sürüldü.

YSK, CHP’nin eksik pusula sayısı tespiti istemini reddetti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da anayasa değişikliğine referandumuna dair YSK'nın 16 Nisan'da son dakika kararıyla mühürsüz pusula ve zarflardaki oyları da geçerli saymasına ilişkin kararıyla ilgili iddiayı değerlendirdi. Tezcan, "Çalınan pusulalara dışarıda tercih mühürleri vuruldu, sonra da sandıklara sokuldu. ‘Mühürsüz pusulalar geçerli’ kararıyla da hileli oylar geçerli oldu. Paketleme hatası dedikleri şey aslında milli iradeyi paketleme” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da BirGün’den Nurcan Gökdemir yaptığı açıklamada, eksik oy ve pusulaların çalındığına inandıklarını belirtti.

Tezcan, şu ifadeleri kullandı:

"Referandum sürecinde ve oylama günü yaygın bir şekilde pusula ve zarfların eksik olduğu bildirimleri gelmeye başladı. YSK'ye ‘Niye eksik’ diye sorduk, 'Paketleme hatası' dediler. 'Paketleme hatası' dediklerinin milli iradeyi paketleme planının bir parçası olduğu akşam mühürsüz oylar geçerli kabul edilince ortaya çıktı. Oy pusulalarının eksik gönderilmesi pusulaların çalındığını gösteriyor. Çalınan pusulalara dışarıda tercih mühürleri vuruldu. Ondan sonra da sandıklara sokuldu. ‘Mühürsüz oy pusulaları geçerlidir’ kararıyla da hileli oylar geçerli oldu. YSK Başkanı oyların filigranlı olduğunu söylüyor. Filigranlı olması gerçek olduğu anlamına gelmez. Oyların çalınmasına izin verir sonra da mühürsüzü geçerli sayarsan filigranı olsa ne olur olmasa ne olur?"

 

http://haber.sol.org.tr/toplum/calinan-pusulalara-disarida-tercih-muhurleri-vuruldu-193740

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   182 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 30° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam393
Toplam Ziyaret612594