• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

SANİYEDE 5 TRİLYON KARE YAKALAYAN KAMERA GELİŞTİRİLDİ

Lund Üniversitesi’ndeki araştırmacılar saniye 5 trilyon kare yakalayabilen yüksek hızlı kameralarıyla bu rekoru geçmeyi başardılar.

Lund Üniversitesi’ndeki araştırmacılar saniye 5 trilyon kare yakalayabilen yüksek hızlı kameralarıyla bu rekoru geçmeyi başardılar.

Göz kırpma hareketini incelemek, kanat çırpan bir kuşun uçuş mekanizmasını analiz etmek için yüksek performanslı kameralara ihtiyaç duyuluyor. Daha önce Tokyo Üniversitesi araştırmacıları tarafından saniyede 4.4 trilyon kare yakalayabilen kamera geliştirilmişti. Ancak Lund Üniversitesi’ndeki araştırmacılar saniye 5 trilyon kare yakalayabilen yüksek hızlı kameralarıyla bu rekoru geçmeyi başardılar.

Shiftdelete’de yer alan habere göre bu görüntülemede, Çoklu Pozlar İçin Frekans Tanınma Algoritması (FRAME) Teknolojisi kullanılıyor. Zamanın bu kadar ince ayrılabilmesi için kamera, tek bir kareden birkaç görüntü çekiyor. “Deklanşör” açıkken, birkaç farklı lazer ışığı yanıp sönüyor. Kodlanmış lazer ışıkları, bir şifre çözme anahtarı kullanılarak bilgilerin geri kalanından ayrılabiliyor. Yani kamera aslında saniyede ayrı ayrı 5 trilyon kare çekmiyor. Kodlanmış lazer ışıklarının çözümüyle 5 trilyon kare sayısına ulaşılıyor.

 

http://grihat.com/saniyede-5-trilyon-kare-yakalayan-kamera-gelistirildi/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   199 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 30° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam387
Toplam Ziyaret612588