• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

MODERN SANATIN ‘ANANAS HALİ’: ŞAKA İÇİN BIRAKILAN ‘ESER’ CAM VİTRİNDE SERGİLENDİ

İskoçya’da üniversite öğrencilerinin şaka olsun diye bir sanat sergisine bıraktıkları ananas, sanat eseri sanılarak cam vitrin içinde sergilendi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, 22 yaşındaki Ruairi Gray ve arkadaşı Lloyd Jack, süpermarketten 1 sterline (yaklaşık 4.5 TL) aldıkları ananası Aberdeen’deki Robert Gordon Üniversitesi’nde bir sergiye bıraktı.

Öğrenciler dört gün sonra geldiklerinde, ananasın korumaya alınarak sergilendiğini gördü.

Gray, “Boş bir vitrin gördüm ve insanların gerçekten sanat eseri sanıp sanmayacağını görmek için elimdeki ananası oraya bıraktım” dedi.

Sanat festivalinin organizatörlerinden Natalie Kerr, ananası kimin vitrin içine koyduğunu bilmediklerini söyledi. Ananas daha sonra kaldırıldı.

Bu ilk değil


Fotoğraflar: TJCruda

Sanatseverlerin bu şekilde tuzağa düşürülmesi yeni değil.

1961 yılında İtalyan sanatçı Piero Manzoni, kendisine ait dışkıyı 30 gramlık 90 kutuya bölerek bir ‘sanat eseri’ oluşturmuştu. Bu kutulardan biri, 2007 yılında ABD’de 124 bin avroya, 2008’de 97 bin pounda, 2015’te ise 182 bin pounda satılmıştı.

Britanyalı sanatçı Damien Hirst ise ayırt edici hiçbir özelliğe sahip olmayan izmarit dolu bir kül tablasını 1600, iki martini kadehini 4 bin 800, bir tuzluk ve karabiberliği 1920, 20 duvar kağıdı rulosunu da açık artırmayla 15 bin 600 pounda satmıştı.

Geçen yıl da ABD’deki San Francisco Modern Sanat Müzesi’ndeki ziyaretçiler, yere bırakılmış gözlüğü sanat eseri zannederek yakın ilgi göstermişti.

Gündelik ve gereksiz gibi görünen nesnelerin sanat eseri olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği tartışma konusu.

 

http://www.diken.com.tr/modern-sanatin-ananas-hali-saka-icin-birakilan-eser-cam-vitrinde-sergilendi/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   182 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 30° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam387
Toplam Ziyaret612588