• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

DİLEK KIZOĞLU: SANDIKLARDA BEKLEYEN EL EMEĞİ GÖZ NURU DANTELLERE HAYAT VEREN ELLER…

Dilek Kızoğlu ilk kişisel sergisini, ÇTSO Çanakkale Evi’nde gerçekleştirdi.

Dilek Kızoğlu'nun  ilk kişisel sergisi “Klasikten Moderne İmgeler “ El Sanatları Sergisi ÇTSO Çanakkale Evi’nde Çanakkaleliler ile buluşmaya devam ediyor.

3 Mayıs’ta açılışı yapılan sergide Dilek Kızoğlu’nun;Kapalı Çarşı'nın mistik havasından esinlenerek, “sandıklarda bekleyen, isimleri unutulmuş  ebediyete göçmüş insanlardan kalan el emeği göz nuru danteller, dokumalar, nakışlar hayat bulsun, O değerli insanlar anılsın” diyerek yola çıktığı ve kendi emeği ile yeniden ‘can verdiği el işleri  sergileniyor.

Yapanların çoğunun artık hayatta olmadığı, eski sandıklardan çıkan çarşaflar, kanaviçeler Dilek Kızoğlu’nun dokunuşlarıyla gün yüzüne çıkarak elbiselere, tuniklere, yeleklere, çantalara dönüşmüş yeniden hayat bulmuşlar.

Dilek Kızoğlu kimdirKız Meslek Lisesi mezunu olan Kızoğlu mezuniyet sonrası bir süre Halk Eğitim Merkezinde görev yapar.Sonrasında ise 25 sene bar  işletmeciliği   yapar.

Kızoğlu ilkokul  sıralarında el işleri ile uğraşmaya başlar.Ortaokul sıralarında amatörce kendi elbiselerini diker,liseden birincilikle mezun olur.13 yaşından beri aşık olduğu kişiyle evlenir ve üniversiteye gitmez.Ancak el işleri hayatının her aşamasında vardır.İş hayatının getirdiği yorgunlukları el işleri ile atlatır.
 
Bir süre resim dersleri de alan Kızoğlu bir gün fırça kullanmayı bırakır ve parmakları ile resim yapmaya devam eder.Dilek Kızoğlu evli ve iki çocuk annesi
 
16 Mayıs’a kadar devam edecek olan Klasikten Moderne İmgelerim isimli sergisinden   birkaç örnek.


 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   288 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 30° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi17
Bugün Toplam390
Toplam Ziyaret612591