• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

ATATÜRK’ÜN EMRİYLE TAŞINMIŞTI: DAL KESİLMEYECEK KÖŞK YÜRÜYECEK

Hasankeyf'te yapılan Ilısu Barajı'nın altında kalacağı için Zeynel Bey Türbesi'nin yerinden 2 kilometre öteye taşınıyor. Benzer bir taşıma işlemi de dönemin teknolojisinin kısıtlılığına rağmen 1930'da Yalova'da uygulanmıştı

Türkiye'nin gözü bugün Hasankeyf'te yerinden taşınan Zeynel Bey Türbesi'nde. Ancak günümüzden tam 86 yıl önce Yalova'da yapılan bir köşk, çınar ağacının dalına zarar vermemesi için Atatürk'ün "Dal kesilmeyecek, köşk yürüyecek" emriyle, yapımından 1 yıl sonra ve o günün teknolojik imkânlarıyla 5 metre ileri taşınmıştı.


Hasankeyf'te yapılan Ilısu Barajı'nın altında kalacağı için Zeynel Bey Türbesi'nin yerinden 2 kilometre öteye taşınıyor. Benzer bir taşıma işlemi de dönemin teknolojisinin kısıtlılığına rağmen 1930'da Yalova'da uygulanmıştı. Atatürk'ün beğendiği bir çınar ağacının altına yapılmasını istediği köşk, tamamlandığında ağacın dalıyla kesişince, köşk çınara zarar vermemek için yaklaşık 5 metre ileri taşınmıştı. Atatürk'ün "Dal kesilmeyecek, köşk yürüyecek" talimatıyla taşınan köşk, bu nedenle Yürüyen Köşk olarak anılıyor.

Yalova meydanından yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta ve Çiftiköyü sahilinde olan Yürüyen Köşk’ün öyküsü şöyle:


1929 yılında Atatürk, İstanbul’dan Bursa’ya giderken Yalova’ya uğrar.Sahilde gördüğü bir çınar ağacının heybetinden çok etkilenir ve bu ağacın altına kendisine bir köşk yapılmasını ister. Köşk çok kısa zamanda tamamlanır ve uzun yıllar Atatürk’ün dinlenme ve özel çalışma mekanı olur.

Aradan yaklaşık bir yıl geçer. Hızla büyüyen çınar ağacının bir dalı, köşkün yan bölümüne zarar vermeye başlar. Durum Atatürk’e bildirilir ve dalı kesmek için izin istenir.

Atatürk, doğaya olan sevgisini belki de en iyi ifade eden o ünlü sözünü söyler: "Dal kesilmeyecek, köşk yürüyecek!"

Bunun üzerine gerekli hazırlıklar yapılır ve köşk kızaklar üzerinde kaydırılır. Atatürk, üç gün süren işlemler süresince çalışmaları yerinde takip eder, gerektiğinde bazen talimatlar verir.İki katlı köşk, tam 4,80 metre doğuya doğru kaydırılarak yeni temeli üzerine oturtulur. Bu olayla birlikte Yalova Köşkü, Yürüyen Köşk olarak anılmaya başlar.


Atatürk'ün dinlenme ve çalışma mekanı olarak kullandığı bu köşk, Yalova Valiliği ve Yalova Belediyesi'nin işbirliğiyle 2012'de içindeki tüm eşyalarıyla birlikte aslına uygun restore edilerek ziyarete açıldı. http://www.cnnturk.com/yasam/ataturkun-emriyle-tasinmisti-dal-kesilmeyecek-kosk-yuruyecek?utm_content=bufferf03fe&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer&page=1

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   214 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
23° 29° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret613183