• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

SİBER SALDIRI WANACRYPT0R 2.0: DÜNYA GENELİNDEKİ SİBER SALDIRI TÜRKİYE’Yİ DE VURDU

Güvenlik yazılımı şirketi Avast’ın bildirdiğine göre bu sabah Türkiye saatiyle 9’da başlayan saldırı, zararlı yazılımın hızla yayılması sonucunda, saatler içerisinde 57 binden fazla bilgisayarı etkiledi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) a

Güvenlik yazılımı şirketi Avast’ın bildirdiğine göre bu sabah Türkiye saatiyle 9’da başlayan saldırı, zararlı yazılımın hızla yayılması sonucunda, saatler içerisinde 57 binden fazla bilgisayarı etkiledi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) açıklama yaptı.

Habertürk'ün haberine göre, şu anda aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 74 ülkeye yayıldığı bilinen zararlı yazılım, WanaCrypt0r 2.0 adını taşıyor ve İngiltere'deki Ulusal Sağlık Sistemi'nin (NHS) yanı sıra, İspanya'nın en büyük telekomünikasyon şirketi olan Telefonica'yı da etkiledi.

Edinilen bilgilere göre şimdiye kadar en ağır İngiltere'de yaşanan siber saldırı Türkiye'yi de etkisi altına aldı. Yetkililer sıkıntıların zararlı yazılım bulaşması ve yayılması nedeniyle olduğunu belirtirken kriz merkezinin aralıksız çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

NSA'NIN GELİŞTİRDİĞİ BİR AÇIKTAN KAYNAKLANIYOR

New York Times'ta konu hakkındaki bir yazıda, zararlı yazılımın ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından bulunan ve geliştirilen bir sistem açığını kullandığını iddia ediliyor.

Fidye yazılımı, doktorların BBC ile paylaştığı ekran görüntüsünden Windows'ta son yıllarda görülen fidye yazılımlarını andırıyor.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Bu yazılımlar, sisteme sessizce sızdıktan sonra tüm verileri şifreliyor ve şifre anahtarını başka bir sunucuya kayıt ettikten sonra uyarı veriyor. Belirli bir miktar Bitcoin, istenen hesaba gönderilmezse, şifreli verilerin anahtarının sunucudan da silineceği söylenerek, kullanıcıya süre veriliyor.

WanaCrypt0r 2.0'ın şubattaki ilk sürümün güncel hâli olduğu düşünülüyor ve virüs bu kez, 300 dolar karşılığında Bitcoin talep ediyor.

BTK'DAN AÇIKLAMA

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Dünyada yayılan Wcry zararlısından korunmak için Windows sistemleri ve antivirüsleri güncelleyin! Sisteminizi taratmayı ihmal etmeyin" diye yazdı.


RUS SBERBANK DA ETKİLENDİ

Rusya'da devlete ait Sberbank'ın da siber saldırıdan etkilendiği açıklandı. Açıklamada, bankaya ait bilgisayarlara siber saldırı girişimi gerçekleştiği, hedef alınan bilgisayarların ise saldırıdan etkilenmediği belirtildi.

ABD'li şirket FedEx de, siber saldırılardan etkilenen şirketler arasında.

 

https://tr.sputniknews.com/dunya/201705121028447224-dunya-genelindeki-siber-saldiri/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   198 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 29° 19°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi40
Bugün Toplam217
Toplam Ziyaret612418