• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Yenilenebilir Enerjiye Geçiş İçin Mücadelede Ne Kadar Samimiyiz?

Eurosolar Türkiye-Sn. Sıdkı Tanay Uyar ile Yıldırım Enerji Holding ve IRENEC 2017 arasındaki ilişkilerin derneğimiz tarafından oldukça geç fark edilmesi nedeniyle ancak çalıştay sırasında gereken tepki verilebilmiştir.

13-14 Mayıs tarihlerinde düzenlenen; Ege ve Marmara Belediyeler Birliği ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından   “İklim Değişikliği ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları” konulu  çalıştay ile ilgili olarak  Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin yaptığı açıklama    metni;

EUROSOLAR TÜRKİYE-YILDIRIM ENERJİ HOLDİNG-IRENEC2017

Ege ve Marmara Belediyeler Birliği ve derneğimiz tarafından, 13-14 Mayıs tarihlerinde Güre-Afrodit Otel’de “İklim Değişikliği ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları” konulu bir çalıştay düzenlenmiştir.

“Birlikte Yeşil Enerjiye” başlıklı proje kapsamında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küçük Ölçekli Hibeler Projesi tarafından da desteklenen ve bölgede, “iklim değişikliği,  enerji verimliliği,  yenilenebilir enerji kaynakları” konularında farkındalık yaratmayı hedefleyen çalıştay bölgede oldukça ilgi çekmiş ve yüksek sayıda katılım gerçekleşmiştir.

Konusunda uzman,  akademisyen, bilim insanları ve yerel yönetimlerin temsilcilerinden oluşan çalıştay konuşmacıları, çalıştay boyunca oldukça kıymetli bilgiler ve deneyimler paylaşmıştır. Bölgede yenilenebilir enerjiye geçişte büyük katkısı olacağı düşünülen çalıştaya bölgenin milletvekilleri ve yerel yöneticileri de yoğun ilgi göstermiştir.  

Ancak, bu süreçte bizi üzen gelişmeler de yaşanmış olup bu durumu kamuoyu ile paylaşma zorunluluğunu duymaktayız:  

Çalıştayımızın gerçekleşmesine birkaç gün kala, çalıştay konuşmacılarımız arasında başkanı Sn. Tanay Sıdkı Uyar’ın ve temsilcilerinin de bulunduğu Eurosolar Türkiye’nin düzenlediği ve konusu “% 100 Yenilenebilir Enerji” olan IRENEC 2017 Konferansı Programında, Çanakkale Bölgesinde iki adet termik santral projesinin sahibi olan Yıldırım Enerji Holding’in yöneticilerinin başkanı ve konuşmacısı olduğu bir oturum bulunduğu ve konferansın sponsorları arasında da Yıldırım Enerji Holding’in yer aldığı görülmüştür.

Çalıştayımızın başlangıcında, IRENEC 2017 Konferansı Başkanlığını da üstlenen Sn. Tanay Sıdkı UYAR’ a bu konu anımsatılarak, Yıldırım Enerji’nin IRENEC 2017’de neden yer aldığı sorusu yöneltilmiş, “Acaba Kirazlıdere Termik Santral Projesinin sahibi Yıldırım Enerji Holding IRENEC 2017’de termik yatırımlarından vazgeçtiğini mi açıklayacaktır?” diye sorulmuştur. Sn. Tanay Sıdkı Uyar konuya tatmin edici bir yanıt verememiş, Yıldırım Holding’in yenilenebilir enerji yatırımları da olduğunu söylemiştir.  Ayrıca, Sn. Uyar’ın ilk oturumda yaptığı konuşma sırasında salondaki bir izleyicinin sorduğu soru karşısında takındığı sert ve ortamı geren üslubu da izleyenler ve derneğimiz tarafından yadırganmıştır. 

Katılımcıların Sn. Tanay Sıdkı Uyar’a yönelttikleri bir diğer soru da “Çanakkale’de geçtiğimiz ay gerçekleştirdiğiniz bir çalıştayda STK’ları IRENEC 2017’ye davet ettiniz. Ancak IRENEC 2017’ye bireylerin katılım ücreti 400 euro, kamu temsilcilerinin katılım ücreti 300 eurodur. STK’ların ve belediyelerin bu yüksek ücretleri vermeleri mümkün değildir. Davetiniz üzerine STK’ların ve belediyelerin ücretsiz katılımı için her hangi bir uygulama gerçekleştirecek misiniz?” idi. Sn. Uyar bu soruya, “Sizin katılım ücretinizi ben cebimden mi vereyim?” diye sorumsuzca bir yanıt vermiştir. Bu da İRENEC 2017’nin ancak parası olanların katılacağı bir konferans olacağını göstermektedir.  

Çalıştayda, salonda dinleyici olarak bulunan Yıldırım Enerji Holding de “Yıldırım Kömürü Bırak”, “Yıldırım Yenilenebilir Yap, Kömür Değil” pankartlarıyla protesto edilmiştir.  Ayrıca Çalıştay bitiminde çekilen toplu fotoğrafa Yıldırım Enerji Holding’in temsilcisinin girme girişimi,  “Termik yatırımından vazgeçmediği sürece termik yatırımcısı ile aynı karede yer almayacağımız” belirtilerek toplu fotoğrafta yer alması engellenmiştir.  

Eurosolar Türkiye-Sn. Sıdkı Tanay Uyar ile Yıldırım Enerji Holding ve IRENEC 2017 arasındaki ilişkilerin derneğimiz tarafından oldukça geç fark edilmesi nedeniyle ancak çalıştay sırasında gereken tepki verilebilmiştir. Yaptığımız araştırmalara göre, Yıldırım Enerji Holding, Kolombiya’da büyük kömür yatakları satın almıştır. Yıldırım Enerji Holding’in kendi kömürlerini kendi gemileri ile taşıyarak, ülkemize kömür ithal ettirerek, temiz olduğunu iddia ettikleri süper kritik akışkan yataklı Kirazlıdere Termik Santralı’nda ve diğer santrallarda yakarak bölgemizi kirletmesine, sağlığımızla oynamasına ve iklim değişikliğine yol açmasına seyirci kalmayacağız. 


Yenilenebilir enerji konusunda bugüne kadar önemli ve değerli çalışmalar yapmış bulunan Eurusolar Türkiye’nin ve başkanı Sn. Tanay Sıdkı Uyar’ın IRENEC 2017 ile ilgili tutumunu yanlış bulduğumuzu belirtir, yenilenebilir enerjiye yatırım yapmış olsa da kömür ve termik yatırımlarından vazgeçmediği sürece Yıldırım Enerji Holding ve benzeri şirketlerle işbirliği yapan ya da sponsorluğunu kabul eden dernek, kurum ve kişilerle aramıza mesafe koyacağımızı kamuoyuna duyururuz. 

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği 

 

 

 

 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   505 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
23° 29° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret613183