• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Putin, Trump'ı Finanse mi Etti?

Trump ve Putin arasındaki ilişkilerle ilgili iddialar büyüyor. The Washington Post'un iddiasına göre Rusya Trump'ı en başından beri finanse etti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlık kampanyası sırasında Rusya yönetiminin etkisi altında olduğu hatta finansal kaynak aldığı iddia edildi. The Washington Post gazetesi Cumhuriyetçilerden üç Temsilciler Meclisi üyesinin kendi aralarında kaydedilmiş konuşmalarını ortaya çıkardı.

Gazete bu konuşmalardan yola çıkarak, Trump'ın henüz başkanlık kampanyasının başlarındayken, Rusya yönetiminin etkisi altında olduğunu iddia etti. Ayrıca gazete konuşmalarda yine başka bir Cumhuriyetçi politikacı olan ve Rusya ve Putin hakkında hep pozitif açıklamalar yapan bir politikacı Dana Rohrbacher'in de Rusya'dan maddi olarak desteklendiği yönünde iddialara da yer verdi.

Konuşmalarda adı geçen Cumhuriyetçi Politikacı McCarthy tüm bunların kötü bir şaka olduğunu ifade ederken, Paul Ryan bu konuşmayı tamamen reddetti.

The Washington Post'ta yer alan haberde "Bu konuşmaların ortaya çıkmasından önce Trump'ın kendi partisinin şimdiye kadar bu ilişkiden haberi yokmuş gibi göründüğü belirtelerek, "ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü Paul Ryan, Kevin McCarthy ve Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden Cathy McMorris Rodgers arasında geçen konuşma durumun öyle olmadığını gösteriyor" denildi. Gazetenin iddiasına göre, bu üç isim yaklaşık bir yıldır Putin'in Trump'ın üzerinde finansal etkisi olduğunu biliyorlardı.

Washington Post konuşmanın 15 Haziran 2016'da, yani Trump'ın Cumhuriyetcilerden aday olduğunu açıklamadan birkaç gün öncesine ait olduğunu söylüyor.

McCarthy'den alınan cümle şöyle: "Bence Cumhuriyetçiler arasında iki kişi, Putin'den para alıyor. Rohrbacher ve Trump... yemin ederim."

Paul Ryan bunun üzerine " Şu anda kaydetmiyor. Bu konu aramızda kalacak tamam mı? Bu şekilde gerçek bir aile olduğumuzu gösterebiliriz... Bir ailede nasıl denirse aile içinde kalsın" diyor. Aralarda kahkahalar da kaydedilmiş.

Bu üç cumhuriyetçinin konuşması Ukrayna başbakanı Wladimir Groisman ile görüşmlerinden sonra yapıldığını yazıyor Washington Post. Gazete Groisman'ın Putin yönetiminin Doğu Avrupa'daki demokratik kurumları yok etmek amacıyla popülist politikacıları finanse ettiğini söylemiş. Bu konuşmaların bir şaka mı olduğu yoksa gerçekten cumhuriyetçilerin Trump'ın seçim kampanyası boyunca bu ilişkilerinden haberdar olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Ortaya çıkan bu kayıtlar için Paul Ryan'ın sözcüsü "Böyle bir görüşme asla olmadı" derken, McCarthy "Bu konuşmalar kötü bir şakaydı. Neden bir komedyen olmadığımın bir sebebi var. Kimse bunun gerçek olduğuna inanmıyor" dedi.

Cumhuriyetçiler arasından başkanlık için aday olmuş olan Evan McMullin, bu sohbette yer almış. Bu konuşmaların doğruluğunu onaylıyor: McCarthy Trump'ın Kremlin'den para aldığını düşündüğünü söyledi. Paul Ryan'da bu konuşmaların ortaya çıkma ihtimalinden endişe ettiği ifade ediliyor.

Artık FBI Trump ve Putin ilişkilerini araştırmaya başladı. Bunlardan Trump'ı görevinden azledecek bir sonuç çıkacak mı, soruşturma sonunda belli olacak.

 

https://www.artigercek.com/putin-trump-i-finanse-mi-etti

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   122 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 10°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret582927