• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

ABD Adalet Bakanlığı, Moskova-Trump İlişkini İncelemek Üzere Özel Savcı Atadı

ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesi iddiaları hakkında açılan soruşturmaya Adalet Bakanlığı tarafından, özel savcı atandı. Trump’ın FBI Başkanı James Comey’i görevden almasından bu yana özel soruşturma açılması yolunda çağrılar yapılıyordu

ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesi iddiaları hakkında açılan soruşturmaya Adalet Bakanlığı tarafından, özel savcı atandı. Trump’ın FBI Başkanı James Comey’i görevden almasından bu yana özel soruşturma açılması yolunda çağrılar yapılıyordu

ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanya ekibiyle Rus yetkililer arasında gerçekleşen gizli görüşmelere dair incelemenin başında görevli FBI başkanı, Trump tarafından, soruşturulan Adalet Bakanı’nın tavsiyesi ile görevden alınmıştı. Aynı Adalet Bakanlığı FBI’ın eski başkanlarından Robert Mueller’i, 2016 başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahil olup-olmadığı konusundaki iddialarla ilgili soruşturmaya başkan olarak atadı. Soruşturma Moskova ile Trump ekibinin arasında muhtemel bir anlaşmayı inceliyor.

Karar imzaladıktan sonra Trump bilgilendirildi

Mueller’in atama emri Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosentein tarafından yayınlandı. Trump ise Rosenstein kararı imzaladıktan sonra bilgilendirildi.

Amerikan istihbaratı Moskova’nın Trump’ın lehine seçimleri etkilediğini düşünüyor.

Beyaz Saray, Trump’ın Comey’e eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn soruşturmasını sonlandırması yönünde telkinde bulunduğu yönündeki haberlerle birlikte kriz içinde. Kongre genelde atamayı olumlu karşıladı. Eskiden savcılık yapan Mueller’ın soruşturmada bütünlüğü sağlayacağı düşünülüyor.

Cumhuriyetçi siyaset uzmanı Evan Siegfried’e göre Mueller’ın kendi bütçesi olacak, istediği isimleri ekibine katabilecek. Siegfried, Mueller’ın Adalet Bakanı yardımcısının izniyle soruşturma nereye kadar uzarsa gidebileceğini kaydetti.

“Hiçbir yönetim ilk 118 gününde bu kadar büyük skandal ve problem görmemişti”

Gelecek hafta FBI eski başkanı Comey’nin Kongre’de ifade vermesi gelişmeleri daha da büyütebilir.

Siegfried, “Başkan Trump 100 gününde, ‘Daha önce kimse böyle bir yönetim görmedi’ diyerek övünüyordu. Dürüst olmak gerekirse gerçekten de daha önce böyle bir yönetim görmedik. Hiçbir yönetim 118 gün içinde bu kadar büyük skandal ve problem görmemişti” dedi.

“Amerikan tarihindeki en büyük siyasi cadı avı”

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “Clinton’ın seçim kampanyası ve Obama yönetimi döneminde meydana gelen tüm kanunsuz hareketlere karşın, hiçbir zaman özel savcı atanmamıştı,” dedi.


Trump bu soruşturmanın haksız olduğunu savunarak, “Amerikan tarihindeki en büyük siyasi cadı avı” diye tanımladı.

 

http://sendika41.org/2017/05/abd-adalet-bakanligi-moskova-trump-iliskini-incelemek-uzere-ozel-savci-atadi/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   93 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 29° 19°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi44
Bugün Toplam216
Toplam Ziyaret612417