• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Devletin verdiği yetmeyince “sarma” ile tedavi…Çocukların tedavi masrafı sardıkları sarmadan

Farklı şehirlerde yaşanan 4 anne, serebral hastası olan çocuklarının masraflarını karşılamak için kendilerince yöntem geliştirdiler.

Farklı şehirlerde yaşanan 4 anne, serebral hastası olan çocuklarının masraflarını karşılamak için kendilerince yöntem geliştirdiler. Devletin verdiği parayla tedavi masraflarını karşılayamayan anneler, geceleri sarma sarıyor ve sardıkları sarmalarını internet üzerinden satıyorlar.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da 4 anne, 4’ü de serebral palsi (SP) hastası olan çocukları için bir kampanya başlattı. Çocuklarının hastalıkları yüzünden çalışamayan anneler, tedavi masraflarını karşılamak için geceleri sarma sarıp internet üzerinden satarak çocuklarının tedavi masraflarını karşılıyor.

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre, fikir Antalya’da yaşayan Semra Sönmez’den çıktı. Çocuğuna bakabilmek için sarma yaparak Facebook üzerinden satmaya başladı. Onu diğer anneler izledi. Özel günleri için sarma yaptırmak isteyen vatandaşlar, Facebook’tan sipariş veriyor. Yaşadıkları kentlerin dışından annelere destek olmak için sipariş verenler, annelerin yaşadığı kentteki huzurevi gibi yerlere kendi adlarına bağışlanmasını istiyor.

‘İŞİN BU KADAR BÜYÜYECEĞİNİ TAHMİN ETMEDİK’

Ailesi tarafından reddedilen SP hastası oğlu Mehmet Ercan için evlere temizliğe giden Semra Sönmez, “Temizliğe gittiğim evlere oğlumu da yanımda götürüyordum. Tek başımaydım. Oğlum omurga, kalça ve leğen kemiği ameliyatı geçirdikten sonra tüm vücudu alçıya alındı. Bu yüzden onu yanımda götüremediğim gibi kimseye bırakamadım. Evde boş duruyordum ve para kazanmam gerekiyordu. Sarma sararak 3 arkadaşımla beraber bu işe başladık. İşin bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemiştik” diyor.

‘CİHAZLARI ALMAK İÇİN BAŞLADIM’

Ankara’da yaşayan Bilnur Aydın, kızı Ecrin Naz’ın cihazlarını alabilmek için sarma yapmaya başladı. Yüzde 100 engelli kızının 5 yaşında geçirdiği yanlış kalça ameliyatı yüzünden yatağa bağımlı hale geldiğini belirten Aydın, “Hatalı ameliyattan sonra aynı doktor 2 kere daha ameliyat etti ama durumu daha da kötüleşti” dedi. İzmir’de yaşayan Neslihan Akın da, “Oğlum hem SP, hem epilepsi, hem de kronik akciğer hastası. Maskeyle yaşıyor. Maskesi düşecek diye geceleri bile uyumuyorum” diye anlattı.

‘DEVLETİN VERDİĞİ YETMİYOR’

İstanbul’da yaşayan Kamuran Çelik, oğlu Mustafa Kemal için çabalayan 4 anneden biri. Çelik, oğluyla beraber sardığı sarmaları belediye otobüsüyle taşıyarak teslim ediyor. Çelik, “Halktan çok büyük destek alıyoruz. Biri aradı ve devletin, çocuklara baktığımız için bize 900 lira verdiğini, daha fazla para kazanmak için çocuklarımızı ihmal ettiğimizi ve kullandığımızı söyledi. Fizik tedavinin 45 dakikalık ücreti 200 lira, gerisini siz düşünün. Cihazlar, pusetler, ilaçlar, tedaviler; devletin verdiği parayla hepsini karşılamamız imkânsız. İhtiyaç durumuna ve sipariş yerine göre, bazen kendimize gelen siparişleri birbirimize de yönlendiriyoruz” diyor.

http://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2017/06/29/cocuklarin-tedavi-masrafi-sardiklari-sarmadan/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   208 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 29° 19°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi34
Bugün Toplam185
Toplam Ziyaret612386