• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

GESTAŞ Eriyor.. Siyasiler Seyrediyor

Çanakkale’nin en önemli kurumlarından birisi olan GESTAŞ’ta kazalar ardı ardına gelirken, siyasilerin ve yönetenlerin suskunluğu dikkat çekiyor.

GESTAŞ deniz taşımacılığındaki güveni her geçen gün kaybediyor. Bunun nedeni arda arda gelen kazalar. Kamuoyunda siyasi icraatları tartışılır hale gelen GESTAŞ neredeyse Ak Partinin siyasi eylemlerinin finansörü oldu ama bir tür denizcilik işini beceremedi. Yaşanan kazalar sonrası yöneticilerin ve siyasilerin suskunluğu dikkat çekerken, sosyal medya üzerinde halkın isyanı her geçen gün büyüyor. Son günlerde artan kazaların sebebi ise tamamıyla personel hatası olarak gösteriliyor. Volkan Uslu Genel Müdür olduktan sonra, bir kadronun Mehmet Daniş döneminde işe girmesi nedeniyle tesviye edildiği GESTAŞ’ta bir tek sorumlunun çıkıp yaşananları izah edememiş eleştirilerin yoğunlaşmasına neden oluyor.

İSKELEYE YANAŞMASI GEREKİRKEN İSKELEYE ÇARPTI!

Son olarak Marmara adasında GESTAŞ’ın 'Çanakkale' Feribotu İskeleye Çarptı! Balıkesir'in Marmara İlçesi’nde GESTAŞ’a ait bir arabalı vapur, saat 06.30 sıralarında yanaşmak istediği Marmara iskelesine çarptı. Olayda, içerisinde yaklaşık 80 yolcu ile 15 aracın bulunduğu vapurda panik yaşandı. İskele ise çarpmanın etkisiyle zarar gördü.

 6 HAZİRAN 2014

TARİFELİ SEFERİ OLMAYAN DENİZ OTOBÜSÜ BOĞAZ ÇIKIŞINDA ALEV ALDI!

6 Haziran 2014 gecesi saat 24.00 sularında Çanakkale boğazı açıklarında, GESTAŞ Deniz otobüsünde yangın çıktığı bilgisini telsizlerden duyduk. Söndüren gemileri hemen Deniz Otobüsünü ablukaya aldı. 24.00’te GESTAŞ Deniz otobüsünün tarifeli bir seferi yoktu. Peki, o saatte ne işi vardı orada? Bu soru çokça soruldu. Çeşitli iddialar ortaya atıldı. Fakat resmi bir tek açıklama yapılmadı. Bozcada Deniz otobüsü seferleri tam 81 gün yapılamadı. Yaz sezonunun tamamında Çanakkale halkı bu hizmetten mahrum kaldı. Gestaş yönetimi ve Çanakkale Valiliği ısrarlı yayınlar neticesinde geminin yanma sebebi olarak makine arızası diye bir açıklama yayınladı. Gemi’nin sefer saati dışında boğaz çıkışında ne işi olduğu ise bugün dahi bilinmiyor!

19 NİSAN 2015

KARAYA OTURDU SEBEBİ HALA AÇIKLANMADI!

Gökçeada-1 feribotu 19 Nisan 2015 günü saat 15.00 sularında Kuzu Limanında karaya oturdu. 188 yolcu 14 saat bekleyişin ardından feribottan tahliye edilirken; yolculara ait 39 araç 21 Nisan 2015 günü tahliye edilebilmişti. Feribotun karaya oturması sonrasında GESTAŞ Yönetimi yaptığı açıklamada; feribotun ‘Bilinmeyen bir nedenle karaya oturduğunu’ yapılacak incelemeler sonrasında kazanın neden meydana geldiğini kamuoyu ile paylaşacağını açıklamıştı. 19 Nisan’dan bu güne kadar geçen süreçte ‘Bilinmeyen Neden’ halen açıklanmış değil!

26 AĞUSTOS 2015

YOLCULAR 6 SAAT DENİZİN ORTASINDA MAHSUR KALDI

Tarihler 26 Ağustos 2015’i gösterdiğinde ise tadilattan dönen ve seferlere başlayan Gökçeada-1 Feribotu saat 07.00 sularında 79 araç ve 179 yolcusu ile Kuzu Limanından ayrıldıktan bir süre sonra deniz ortasında kaldı! Makine arızası meydana gelen feribot deniz ortasında arızası giderilemeyince römorkör vasıtasıyla karaya geri çekilmiş tüm bu işlemler sonrasında yolcular 6 saat sonra tahliye edilebilmişti.

1 EYLÜL 2015

AYNI GEMİ BİR HAFTA ARAYLA İKİNCİ KEZ DENİZİN ORTASINDA KALDI

1 Eylül 2015 günü Kabatepe-Gökçeada arasında saat 19.00 seferini yapmak için karadan ayrılan Gökçeada-1 feribotu saat 20.00 sularında deniz ortasında tekrar arıza yaptı. 67 araç ve 124 yolcusu ile Gökçeada Kuzu Limanı'ndan ayrılan Gökçeada-1 feribotu iddialara göre kendi imkânlarıyla, yolcuların söylediğine göre ise römorkör yardımı ile Gökçeada’ya geri çekilmişti. Feribot çerisindeki yolcuların ise yaşanan arıza nedeniyle büyük tepki gösterdikleri öğrenilmişti.

24 KASIM 2015

AYNI GEMİ.. İKİ AY SONRA YİNE DENİZ ORTASINDA ARIZALANDI!

24 Kasım 2015 günü Sabah saat 07.00 seferini gerçekleştirmek üzere 140 yolcu ve 46 araç ile Gökçeada Kuzu Limanı'ndan Kabatepe’ye hareket eden Gökçeada-1 feribotu, Kabatepe Limanı’na 1,5 mil kala denizin ortasında yine arızalandı!

1 ARALIK 2015

ARABALI VAPUR İSKELEYE ÇARPTI: 13 YARALI; SEBEP “BELİRLENEMEDİ!”

GEŞTAŞ’a bağlı Çanakkale-Eceabat arasında sefer yapan Avşa Adası adlı arabalı vapur, Çanakkale İskelesi'ne yanaşırken belirlenemeyen bir sebepten dolayı iskeleye çarptı. Çarpmanın etkisiyle 12 yolcu ve 1 mürettebat yaralandı. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Çanakkale Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılar tedavi altına alındı. Kazaya şahit olan vatandaşlar, geminin çok hızlı olduğunu ve büyük bir gürültüyle iskeleye çarptığını söyledi.Öte yandan, kazanın ardından Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş.’den yapılan açıklamada, "Bugün saat 14.00’te Eceabat’dan Çanakkale’ye hareket eden Avşa Adası Gemimiz HENÜZ BELİRLENEMEYEN SEBEPTEN dolayı saat 14.20 civarında Çanakkale İskelesi’ne yanaşma esnasında çarpma meydana gelmiştir. Detayları en yakın sürede tekrar basın mensupları ile paylaşacağız" denildi.

GESTAŞ’TA VOLKAN USLU DÖNEMİNDE YAŞANAN KAZALAR

16 Ocak 2016 tarihinde Hasan Yörükçü’nün görevden alınmasının ardından GESTAŞ Genel Müdürlüğüne atanan Volkan Uslu döneminde de kazalar hızla artış gösterdi. 1,5 yıllık Volkan Uslu döneminde yaşanan gemi kazaları kamuoyunda artık dalga geçme konusu olurken; yaşanan kazaları haber yapan basın mensupları GESTAŞ’ın marka değerini düşürdükleri gerekçesi ile birçok kez haklarında dava açıldı. Yapılan haberler nedeniyle haklarında dava açılan basın mensupları yaptıkları haberlerin doğruluğu sayesinde takipsizlik kararları ile yargılanmazken; gemi kazaları katlanarak arttı.

19 NİSAN 2016

FERİBOT KARAYA OTURDU.. YOLCULAR 15 SAAT TAHLİYE EDİLEMEDİ!

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesi ile Kabatepe limanı arasında yolcu ve araç taşıyan feribot, saat 15.00’te Gökçeada'ya yolcu ve araç taşımak üzere ayrılan Gökçeada-1 feribotu, Gökçeada’nın Kuzu Limanı açıklarında karaya oturdu. Hava şartlarının da etkisi nedeniyle; 188 kişi, 15 saat sonra tahliye edildi. Feribot içerisinde bulunan 35 araç ise ancak 3 gün sonra çıkartılabildi. Sık sık GESTAŞ’ın Gökçeada seferlerini ve personelinin uygulamalarını eleştiren Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, gemideki yolcuların 15 saat boyunca tahliye edilememesine çok sert tepki göstermişti. GESTAŞ’tan yapılan açıklamada kazanın sebebinin dümenin kitlenmesi olduğunun tahmin edildiği açıklandı.

3 NİSAN 2016

FELAKET YAŞANACAKTI.. FERİBOT KURU YÜK GEMİSİYLE ÇARPIŞTI!

3 Nisan 2016 tarihinde saat 00.30 sıralarında Eceabat'tan Çanakkale İskelesi'ne gitmekte olan GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş'ye ait Ezine arabalı vapuru ile Lübnan'dan Romanya'ya giden 88 metre uzunluğundaki Coookisland bandıralı Esperanza isimli kuru yük gemisi çarpıştı. Ölen ya da yaralanın olmadığı kazada, arabalı vapurda büyük hasar oluşurken, kuru yük gemisinin ise balans tankında yırtık meydana geldi. Olay esnasında feribot içerisinde bulunan görgü tanıkları, kazanın sorumlusunun GESTAŞ feribotunun kaptanı olduğunu açıkladılar. Kazayla ilgili GESTAŞ’tan yapılan açıklamada; “Feribot içerisinde 13 araç ve 116 yolcu” olduğu ve herhangi bir yaralanma olayı yaşanmadığı belirtildi ama kazanın sebebi ile bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

3 NİSAN 2016

İSKELEYE 200 METRE KALA DENİZ ORTASINDA KALDI!

3 Nisan 2016 günü sabahın erken saatlerinde yaşanan ve bir felaketten dönülen kuru yük gemisi ile çarpışan feribot ile sona erdi derken; aynı günün saat 20.30 sularında GESTAŞ’a ait bir başka arabalı feribot olan AVŞA Adası isimli feribot, Çanakkale iskelesine 200 metre kala deniz ortasında arıza yaptı. 45 dakika boyunca iskeleye yanaşması beklenen Avşa Adası isimli feribotun içerisinden de dumanlar yükseldi. Avşa Adası feribotunun henüz neden arıza yaptığına dair bir bilgi edinilemezken; feribotun Çanakkale iskelesine çekilerek içerisinde bulunan yolcular tahliye edildi.

7 NİSAN 2016

DENİZİN ORTASINDA KALAN GEMİ, 4 GÜN SONRA KARAYA OTURDU!

3 Nisan tarihinde Çanakkale iskelesine 200 metre kala deniz ortasında arıza yapan Avşa Adası isimli feribot, 7 Nisan 2016 günü akşam saatlerinde bu seferde karaya oturdu!  7 Nisan günü Çanakkale-Eceabat seferini yapan Avşa Adası Feribotu, Eceabat’a yanaşmak istediği sırada bilinmeyen bir nedenle arıza yaptı ve kıyıya metreler kala karaya oturdu. Yaklaşık 20 dakikalık uğraşın ardından, kendi imkânlarıyla bulunduğu yerden kurtulan feribot, daha sonra limana yanaşarak araç ve yolcuları tahliye etti. Arızanın sebebi hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı!

20 NİSAN 2016

GESTAŞ FERİBOTU YİNE KARAYA OTURDU!

Çanakkale-Eceabat seferini yapmak üzere 22.00’da Çanakkale’den ayrılan Gelibolu 1 isimli feribot içinde yolcular ve araçlarında bulundu esnada bilinmeyen bir nedenle Eceabat’ta karaya oturdu. Feribot içerisinde mahsur kalan yolcular arasında yaralı olmadığı bildirilirken; gemiyi karaya oturduğu yerden kendi imkânlarıyla kurtularak Eceabat iskelesine yanaştı. Feribotun karaya oturması ile ilgili GESTAŞ’tan yine herhangi bir açıklama yapılmadı!

30 AĞUSTOS 2016

GESTAŞ FERİBOTUNUN DÜMENİ BOĞAZ ORTASINDA KİTLENDİ

30 Ağustos 2016 gününün akşamı saat 09.10 seferini yapan Avşa Adası feribotu dümenin kilitlenmesi sonucu, boğazın ortasında 3 tam tur döndü. Yaklaşık 20 dakika süren kurtarma çalışmalarının ardından yoluna devam eden feribottaki yolculara herhangi bir açıklama yapılmazken kamuoyuna da herhangi bir açıklama yapılmadı! Dümeni kilitlenen feribot 3 tur dönerken Boğaz’da herhangi bir gemi trafiğinin olmaması büyük bir faciayı önledi.

26 HAZİRAN 2017

ECEABATA GİDECEKKEN YAT LİMANINDA KAYALIKLARA ÇARPTI!

26 Haziran 2017 tarihinde Çanakkale-Eceabat seferini yapmak üzere Çanakkale’den ayrılan GESTAŞ’a ait Lâpseki arabalı Vapuru, iskeleden ayrıldıktan kısa süre sonra Yat Limanı’nda kayalıklara çarptı! Çarpmanın şiddetiyle feribot içerisinde yolcular büyük korku yaşarken herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı. Eceabat’a geçmek üzere araçlarıyla feribota binen yolcular mağdur olurken; araçlarıyla gelmeyen vatandaşlarda kayalıkların üzerine çevredeki vatandaşların yardımları ile inebildiler. Eceabat’a gidecekken Yat Limanı’nda kayalıklara çarpan Arabalı Vapur’un dümeninin kilitlendiği tahmin edilirken; GESTAŞ Yönetiminden kazayla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı!http://www.canakkaleaynalipazar.com/gestas-eriyor-siyasiler-seyrediyor/11657/      

 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   320 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 26° 13°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam274
Toplam Ziyaret584399