• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Salçalık domates 45 kuruş

Yazın sonuna gelinmesiyle birlikte vatandaşlar salça yapımına başladı. Salçalık domatesin kilosu ise 45 kuruşa kadar düşmüş durumda.

Yazın sonuna gelinmesiyle birlikte vatandaşlar salça yapımına başladı. Salçalık domatesin kilosu ise 45 kuruşa kadar düşmüş durumda. Vatandaş bu durumdan oldukça memnun ancak domates üreticisi bir kez daha kan ağlıyor. Üretici, salçalık domateste masrafları bile karşılayamadığı için dertli.

Ülke geneline adını duyuran Çanakkale domatesi bu yıl adeta dip yaptı. Kalitesiyle adından söz ettiren ilimiz domatesinde salçalık fiyat 45 kuruş. Kışlık salça yapmak için domates üreticilerine akın eden vatandaşlar, kilosu 45 kuruşa kadar domates bulabiliyor. Uygun fiyata buldukları domatesleri kasa kasa evlerinin bahçesine götüren ve hazırlıklarını yapan vatandaşlar, artık salçayı kullanacakları günleri bekliyor. Vatandaş durumdan memnun ama üretici bir kez daha kan ağlıyor.


Domates üreticisi şaşkın.

Domates hasadına yeni başlayan üretici İbrahim Eroğlu, “45 kuruşa düşen domates fiyatı üreticiyi perişan etti. Fiyatlar bu seviyede giderse yandık. İnanın işçi ücretlerini karşılamada zorlanıyoruz. Bir işçinin yevmiyesi 60 lira. Domatesin kilosu  45 kuruş. Nasıl çıkılır bu işin içinden? Bunun peresesi var, gübresi, sulama bedeli var, nakliye var, ilacı var, bakım masrafları var. Say say bitmez. Eş dost, yardım elini uzatmasa yandık.” dedi.

78 yaşında işe gidiyor

Bayramiç’in Çiftlik Köyü’nde yaşayan 78 yaşındaki Necibe Özcan; ilerleyen yaşına rağmen yevmiyeye gittiğini ifade etti. Özcan, “78 yaşındayım. Bir canım var bir de eşim. Başka hiç bir sosyal güvencem yok. Bir tarlam vardı oda ormana çıkarıldı. Eşim de ben de geçimimizi çalışarak sağlıyoruz. Bu yaşta çok fazla iş bulamasam da yakınlarıma yardıma gidiyorum. Onlar da bana karşılığında domates veriyor. Kışlık salçamı yapıyorum” diye konuştu.

İzmir’den yardıma geldi

Yıllar önce İzmir’e göç eden, Kurban Bayramı nedeniyle yakınlarını ziyaret etmek ve kışlık erzak sağlamak amacıyla köyüne geldiğini ifade eden Nihat Eroğlu; “Yeğenim hayvancılık ve tarım ile geçimini sağlıyor. Gel gör ki domates fiyatı 45 kuruş. İşçi bulmak zor, neredeyse imkansız gibi. Bir de 60 lira yevmiye verilince bu işin içinden nasıl çıkılır? İzmir’de domatesin kilosu 3 ila 3,5 lira arasında değişiyor. Burada ise 45 kuruş. Eşimle birlikte yeğenimin bu zor günüde ona yardım ediyoruz. Onlarda bize kışlık salça için domates veriyor. Bizde kışlık erzağımızın bir bölümünü karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

  http://www.haberbayramic.com/salcalik-domates-45-kurus/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   111 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 25° 18°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret599304