• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Kaz Dağları yeniden tehdit altında

Türkiye’nin oksijen deposu Kaz Dağları’nın yanı başındaki Yenice’de halkın mücadelesiyle üç kez rafa kalkan Yenice Çırpılar Termik Santralı projesi dördüncü kez gündemde.

Türkiye’nin oksijen deposu Kaz Dağları’nın yanı başındaki Yenice’de halkın mücadelesiyle üç kez rafa kalkan Yenice Çırpılar Termik Santralı projesi dördüncü kez gündemde. Proje gerçekleşirse aynı zamanda Türkiye’nin en önemli tarım alanlarından biri olan bölge, kömür külüne boğulacak.

Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından biri olan ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Kaz Dağları, termik santral tehdidiyle karşı karşıya. Santral projesi hayata geçerse, Agonya Ovası’nın Amerika ve Avrupa’ya ihraç ürünü olan Yenice kapya biberi, bölgenin diğer önemli gelir kaynağı hayvan besi yemi olan mısır üretimi darbe alacak.

Çanakkale’de Türkiye’nin okijen deposu Kaz Dağları’nın yanı başındaki Yenice’de halkın mücadelesiyle üç kez rafa kalkan Yenice Çırpılar Termik Santralı projesi dördüncü kez gündemde. Taşzemin İnşaat Madenciliğin, Yenice ilçesine bağlı Çırpılar köyünde, kurmak istediği santralın toplam kurulu gücü 200 megavat olacak. Yılda 2.6 milyon kömür tüketecek ve 90 futbol sahası büyüklüğünde bir alan 465 bin ton külün depolanması için kullanılacak.

Agonya Ovası’ndaki 75 köy muhtarının 65’inin itiraz dilekçesiyle, daha önce 2 buçuk yıllık süreçte üç kez İDK toplantısı ertelendi. Muhtarlar, projenin Türkiye’nin en önemli ve en değerli orman varlıklarından olan Kaz Dağları’na önemli çevresel zararlar vereceğini belirtiyor. Bölgede yaklaşık 25 bin kişi yaşıyor, 60 bin dönüm arazide tarım ve hayvancılık yapılıyor.

İlk kez yaşıyoruz

Tarımla geçinen eski Kayatepe köyü muhtarı Hüseyin Soylu, ilk ÇED toplantısını kızının haber verdiğini ve çamurlu ayakkabılarıyla toplantıya gittiğini belirterek şöyle konuştu: “Bizim ovada yetişmeyen hiçbir bitki yok. Oksijeni boldur buranın. Sütümüz her şeyimiz çok iyidir. Buradaki tek baca da evlerimizi bacası. Dağlarda yeşilin her tonu var. Binlerce yıllık çınar ağaçları bile var. Dağlar hem üstünde yaşayan bitkileri, canlıları, hayvanları hem de eteklerinde yaşayan bizlere hayat veriyor. Biz yatırımlara değil yatırımın yerine karşıyız.” Bölge halkı santrala karşı mücadeleye hazırlanıyor. Yenice kapya biberi bölgede üretiliyor, yurtdışına ihraç ediliyor.

 

 http://www.haberbayramic.com/kaz-daglari-yeniden-tehdit-altinda/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   194 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 29° 19°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam151
Toplam Ziyaret612352