• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

"Alamos Gold, Atikhisar Barajı'na göz dikti!"

Çanakkale'nin tek içme suyu kaynağı Atikhisar Barajı çevresinde faaliyete geçmeye hazırlanan Alamos Gold şirketi, şimdi de baraj suyunu kullanmak için girişimlerde bulunuyor.

 

Çanakkale'nin tek içme suyu kaynağı Atikhisar Barajı çevresinde faaliyete geçmeye hazırlanan Alamos Gold şirketi, şimdi de baraj suyunu kullanmak için girişimlerde bulunuyor. CHP İl Genel Meclisi Üyesi, Ziraat Mühendisi Hicri Nalbant, "Süreci yakından takip ediyoruz. Alamos Gold şimdi su kaynağı bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Atikhisar Barajı'ndan su almak için başvuruda bulunmuşlar. Ama onu da yapamıyorlar. 80 ile 100 milyon ton arasında su ihtiyaçları olduğunu biliyoruz" dedi. 

Çanakkale`nin içme suyu kaynağı Atikhisar Barajı çevresinde faaliyete geçmeye hazırlanan Alamos Gold şirketi, gayri sıhhi müessese ruhsatı için çalışmalarını sürdürüyor. 

CHP İl Genel Meclisi Üyesi, Ziraat Mühendisi Hicri Nalbant, firmanın ruhsat için son aşamaya geldiğini ve çalışmalar için gerekli olan suyu bulmak konusunda zorluk yaşadığını ifade etti.

Danıştay’dan geri dönen ruhsat iptalleri sonrasında firmanın, Bayramiç ve Kirazlı’daki iki işletmesi için tekrar çalışmalara başladığını söyleyen Nalbant; “Gayrı sıhhi müessese ruhsatı alma aşamasına geldiler, ama alamıyorlar. Bildiğim kadarıyla su kaynakları yok. Daha doğrusu su bulamıyorlar. Atikhisar barajından su almaya kalktılar, göz diktiler. Yani barajın su kaynaklarından yararlanacaklardı. Ama onu da yapamıyorlar. Başka bir yerden su getirmeye çalışıyorlar. Son durum şu anda budur. 80 milyon ton suya ihtiyacı olduğunu söylemişler. Onların beyanına göre ihtiyaçları bu kadarmış. 26 milyon ton cevher işleyeceğiz diyorlar. 80 ile 100 milyon ton arasında su arıyorlar. Böyle bir su kaynağı yok Çanakkale’de.  Onun sıkıntısını yaşıyorlar. Bizde süreci takip ediyoruz” dedi.

Su kaynağı sorunu çözüldüğü zaman firmanın işletmeye geçebileceğini söyleyen Nalbant; “Su sorununu çözerlerse gayri sıhhi müessese ruhsatını alabilirler.  Zaten onlara bu ruhsatı vermek için bekleyen kurumlar var. Kim veriyor bu ruhsatı,  İl özel idaresi veriyor. Bu su sorununu çözerlerse, ruhsatı veriler. Ruhsatı alırlarsa yargıya başvuracağız. Suyu nerden alacakları netleşsin ona göre bir mücadele planı yürüteceğiz. Biz görevimizi yapmak zorundayız, yargıya başvurmak zorundayız” diye konuştu. 

 (Şebnem Özer)

http://www.canakkaleolay.com/-quot-Alamos-Gold-Atikhisar-Baraji-39-na-40553

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
253 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın