• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Ormanlar Madencilere Ücretsiz Veriliyor! Tasarı Geri Çekilsin!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan Ünal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan Ünal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” doğanın daha da rahat sömürülmesine, talan edilmesine yol açtığını belirtti.

Yazılı basın açıklamasında bulunan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan Ünal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 53, 54, 55, 56 ve 61 maddeleri Türkiye doğasında, dağlarında, ovalarında, ormanlarında, meralarında, yaşam alanlarında geri dönüşü olmayacak yıkımlara yol açacağını duyurdu.

 Süheyla Doğan Ünal, söz konusu tasarının geri çekilmesinin gerekli olduğuna dikkat çekerek; “Kanun tasarısının 54.maddesi yasalaşırsa; madencilik faaliyetleri için gereken Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) ve diğer izin süreçlerinin 3 ay içinde bitirilmemesi halinde izin verilmiş sayılacak. Bu tasarı, madencilikte Türkiye’nin tüm çevre mevzuatını rafa kaldırmaktır. Madencilik adı altında ormanların talana açılması yetmemiş, tasarının 55. maddesi ile orman alanlarında yapılacak madencilik faaliyetleri için ilk 10 yıl için herhangi bir bedel alınmayacağı düzenlemesi getiriliyor” dedi.

KAZDAĞLARI BAŞTA TÜM ALANLAR MADENCİLERİN İNSAFINA BIRAKILIYOR

Süheyla Doğan Ünal, doğa talanına dur demenin vatandaşlık görevi olduğunu belirterek; “Tasarının 56. maddesi ile "jeolojik haritalama, jeofizik etüd, sismik, karot, kırıntı ve numune almaya yönelik faaliyetler için ÇED kararı aranmayacağı” düzenlemesi getirilerek Kazdağları ve diğer hassas alanlar madencilerin insafına bırakılmak isteniyor. Tasarının 61.maddesi ile mera, yaylak ve kışlaklar, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, organize sanayi bölgesi yağmaya açılıyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine ve diğer  tüm milletvekillerimize sesleniyoruz; Torba Tasarının 53, 54, 55, 56 ve 61.maddelerini tasarıdan çıkartın. Komisyondan geçerse,  Meclis Genel Kurulunda reddedin.Doğa talanına dur deyin. Geleceğimizin karartılmasına izin vermeyin” uyarısında bulundu.

 http://www.canakkaleaynalipazar.com/ormanlar-madencilere-ucretsiz-veriliyor-tasari-geri-cekilsin/12351/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
166 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın