• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Mehmet Akkaya: Turpun büyüğü torbada

Emperyalistlerden kan dökerek, can vererek aldığımız, devletleştirdiğimiz kömür sahalarından, devletin tasfiye edilmesi demek. Şehit kemiklerini sızlatmak demek… Ulusal ihanet demek.

Önce Zonguldak madencisini ve GMİS yöneticilerini kutlamak gerek. Önemli bir mücadele yürüttüler. Doğru bir çizgi izledi, başarıya kilitlendiler. Bu amaçla bütün Zonguldak’ı birleştirdiler. Meslek odaları, demokratik kitle örgütleri, partiler, muhtarlar, hepsi… İşçi ise, soğukkanlı, ne yaptığını bilen ve vakur bir tavır sergiledi. GMİS yöneticilerini ve işçileri tebrik ediyorum. Önemli bir başarıdır ama yapılacak işler var daha.

STRATEJİK HATA

Hükümet, “TTK ve TKİ’nin uhdesindeki kömür sahalarının tamamının, parçalanarak özel sektöre verilebilmesi için TTK ve TKİ’yi yetkili kılmayı” amaçlıyordu. Meclisteki torbaya yasa tasarısının 58'inci maddesi böyle.

Ne demek bu?

1.5 milyar ton taşkömürü, 13.5 milyar ton linyit kömürü demek. Türkiye’nin yüzlerce yıllık geleceği yani…

Emperyalistlerden kan dökerek, can vererek aldığımız, devletleştirdiğimiz kömür sahalarından, devletin tasfiye edilmesi demek. Şehit kemiklerini sızlatmak demek… Ulusal ihanet demek.

Ve daha neler neler…

Erdemir, İsdemir ve Kardemir başta olmak üzere demir-çelik fabrikaları demek.

Alüminyum, bakır, krom ve diğer madenleri işleyen fabrikalar demek.

Yakıtını kömürden sağlayan 21 Şeker Fabrikası demek.

Petrokimya demek. Kauçuk, yağlama yağı, akaryakıt, yapay reçine, naylon, perlon ve daha niceleri demek.

60 çimento fabrikası demek.

600’e yakın tuğla ve kiremit fabrikası demek.

Ve enerji demek…39 termik santrali, yapılması planlanan 30 termik santrali daha demek.

Şu andaki yıllık elektrik üretiminin yüzde 35’i demek…

Ve ısınma demek. Milyonlar demek, halk demek, millet demek...

Sanayinin, tarımsal sanayinin, enerjinin ve toplumsal hayatın böylesine önemli bir girdisinin adı çok açıktır ki, STRATEJİK ÜRÜN demektir. Böylesine stratejik bir ürünü, ülkenin yüzlerce yıllık geleceğini özel sektöre peşkeş çekmek, hangi akla hizmettir? Nasıl bir vatanseverlikle açıklanabilir? Milletin gözünün içine bakarak söyleyebilecek bir görevli çıkabilir mi?

GMİS MÜCADELE ETTİ, T. MADEN-İŞ KILINI KIPIRDATMADI

Hükümet cephesinden durum bu… Millet, işçi ve sendika cephesinden durum nasıl?

Satılmak istenen sadece Zonguldak bölgesindeki kömür değildir. Türkiye’deki bütün kömür rezervidir tasarısıdaki konu. Türkçesi şu ki, sadece GMİS’in örgütlü olduğu taş kömürü sahaları değil, T. Maden-İş’in örgütlü olduğu linyit sahaları da satılmak istenmektedir.

GMİS’i ilgilendiren kömür rezervi 1.5 milyar ton idi ve aslanlar gibi mücadele etti. Ama asıl büyük parça linyit iken, bu kapsamdaki 13.5 milyar ton kömür de satılmak istenirken, buralarda örgütlü olan T. Maden-İş’in kılını kıpırdatmamış olması çok dikkat çekici, çok düşündürücüydü. Oysa saldırı iki sendikayı da, hatta T. Maden-İş’i çok daha fazla ilgilendiriyordu.

Yorumların vardığı sonuç şudur: “Hem üyelerine, işçilere, hem de millete, memlekete karşı bir sorumluluk hissetmiyorlar demek ki”. Bir işçi lideri için böyle bir yargı, yerin dibine batmaktan beterdir. T. Maden-İş yöneticileri umuyorum ki bu yargıyı değiştirirler.

Türk-İş Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay’ın da desteği ile sağlanan önemli başarının ise bazı eksikleri var ki, üstünde durmaya değer. Bakanlık bürokratlarıyla varılan anlaşma ile TTK’da sadece devlet eliyle işletilen sahalar korunabilmiştir. Bu durumda;

1-) TTK sahalarının yüzde 48’i rödovans işletmesidir. Bunlar satılabilecektir.

2-) TTK bünyesinde olupta henüz işletmeye açılmamış olan sahalar satılabilecektir.

3-) TTK’nın halen işlettiği ve anlaşma ile korunan sahaların da ileride rödovansa verilmesi tehlikesi vardır.

TREN KAÇMIŞ DEĞİL

* T. Maden-İş’in henüz sahip çıkmadığı asıl turpun büyüğü, yani 13.5 milyar tonluk rezervi korumak için,

* GMİS ve Türk-İş’in sağladığı başarının eksikleri için süreç hâlâ işliyor.

58'inci maddenin tamamının geri çektirilmesi olanağı sürüyor. Tren istasyonda ve tasarı, hâlâ tasarı düzeyindedir, TBMM’dedir.

Sendikalar kendilerine sahip çıkarsa, böylesine stratejik bir ürün için Türk Milletinin tamamının desteğini alacakları kesindir.


https://www.aydinlik.com.tr/turpun-buyugu-torbada-mehmet-akkaya-kose-yazilari-kasim-2017

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
123 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın