• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Sema Acar
semaacar17@hotmail.com
2018 Troıa Yılı …Orhaniye Tabyası… Paintball…
15/03/2018

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınışının 20. Yılı vesilesiyle 2018, Kültür ve Turizm Bakanlığınca ‘Troia Yılı’ ilan edildi. Şubat 2017 de Başbakan Binali Yıldırım “2018 yılının Troia Yılı olması için Kültür Bakanlığımız nezdinde bir girişim başlattı. Bu konuda haftaya karar verilecek. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Çanakkale şanslı. Köprüleri yapılıyor. Yolları o biçim. Her şey yolunda.” dedi.  

2018 Troya Yılı ( www.2018troia.com/2018/01)  sitesinde   Troya Neden Önemli   başlığı altında şunlar yazıyor;    

“2018 Troia Yılı oldu. Yerel ölçekte başlayan bir inisiyatifin, uluslararası kültür ve turizm vizyonuna dönüştüğü bir süreçte, dünyanın en çok bilinen ikinci kültürel miras alanı Troia, üzerinde herkesin uzlaştığı bir değerler manzumesi olarak tüm dünyada 2018 yılına damga vuracak.

…..

2018 Troia Yılı bu kapsamda tüm dünya ile stratejik bir iletişim kanalı kurabileceğimiz, evrensel karşılığı olan çok güçlü bir kültür ve turizm hamlesidir

Troia, Büyük İskender’den Julius Sezar’a, Fatih Sultan Mehmet’ten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e dünyaya yön veren, tarihin seyrini değiştiren herkese ilham vermiş bir destandır.  

2018 Troia Yılı ile birlikte; bölge ve ülke turizmine güç verecek çok sayıda alt ve üst yapı yatırımları, uluslararası etki alanı güçlü, ülke genelinde tüm yıla yayılacak kültür, sanat, spor, bilim ve eğitim alanında sürdürülebilir etkinlikler ve projeler hazırlanmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı himaye ve koordinasyonunda yurt içinde ve dışında güçlü bir tanıtım ve iletişim politikası planlanmaktadır.   

2018 yılında, Troia’nın herkese ilham vermesini, bu Anadolu Destanının tüm dünyaya ışık tutmasını umuyoruz.”

Yerelde başlayan sonrasında uluslararası kültür ve turizm vizyonu yüklenen bu sürece bakalım o zaman, neler yapılmış? Mesela “2018 Troia Yılı ile birlikte; bölge ve ülke turizmine güç verecek çok sayıda alt ve üst yapı yatırımları, uluslararası etki alanı güçlü, ülke genelinde tüm yıla yayılacak kültür, sanat, spor, bilim ve eğitim alanında sürdürülebilir etkinlikler ve projeler”den hangileri  hazırlandı? Bilmiyorum.Bildiğim Bol bol koordinasyon ve tanıtım toplantısı yapıldı. Peki,toplantılarda “yapılacağı” söylenenlerin ne kadarı yapıldı bilen var mı? Herkes toplanıyor açıklamalar yapıyor, sonra? Sonrası hiç…

Uluslararası fuarlara katılım bu yıla özgü bir durum değil. Zaten bir sebeple ulusal ve uluslararası fuarlara katılım  hep olur/oluyordu…  Ruanda’ya kurban kesmeye bile gidiyoruz. Yurt dışında  fuara katılımın geri dönüşümü önemli… Bu takip ediliyor mu? Artı değer katıyor mu bu kente?

Amiral gemisinin eski kaptanı   kırık ayağı ile hasta yatağında Çanakkale’nin adı  Truva olsun diye  ahkam kesse de ıı-ııh…sönük heyecansız bir Troia Yılı  geçip gidiyor. (Bu arada   1915 in 100. Yılı için kurulan ama altı doldurulmayan büyük cümleleri ve hüsranla biten   100. Yılı hatırlatmadan geçemeyeceğim.) 

Geçtiğimiz Şubat ayında Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında; kentteki müze ve ören yerlerine yapılan ziyaretçi sayılarını paylaştı. 2023 yılındaki turist sayısı ve elde edilmesi planlanan gelir hedeflerini de aktaran Dokuz, 2018 yılının Şubat ayında 2018 Troia Yılı çalışmalarının ivme kazandığını söyledi. (http://www.tourismtoday.net/troiada-hedef-1-milyon-turist-50738h)  

2017 yılının Şubat ayında ilan edilen yıl ile ilgili çalışmalar 2018 yılının Şubat ayında ivme kazanıyor… Geç kalınmış olmuyor mu “ivme kazanmak” için?

İl Kültür ve Turizm Müdürünü açıklamalarına devam ediyor; 2023 deki turist sayısını, bırakacakları geliri dolar bazında rakamlarla açıklamış ve; Troia Ören Yeri'ni 2017 yılında 329 bin 258 kişinin ziyaret ettiğini belirterek hedeflerinin ziyaretçi sayısını en kısa sürede 500 bine çıkarmak olduğunu çalışmaları hızlandırarak bu rakamları 1 milyona taşımak istediklerini söylemiş. Bu hedefler  hangi yıl için ? 2018 Troia Yıl’ı için mi, 2023 Cumhuriyetin 100. Yıl’ı için mi?  2018 Troia Yılı’ndayız ,daha bu yılın hakkını veremiyoruz 2023 yılı hayallerini kuruyoruz desem mi demesem mi diye merak ettiğim için soruyorum…

Önce 500 bin  sonra 1 milyonu turist hedefi…  Tarihinde bir yılda 1 milyon turistin Çanakkale’ye gelmişliği var mı?  Bilmiyorum. Bundan sonra bu kadar turist nasıl getirilecek? İl Kültür Müdürü’nün gelir hesapları dolar bazında dolayısıyla yabancı turist bekliyor. Peki, Çanakkale’nin turizm altyapısı bu rakamları taşıyacak kapasitede mi? Biliyorum, taşıyamaz… 2018 in 3.ayının ortalarındayız Troİa yılı dolayısıyla bu güne kadar kaç turist geldi? bunu da bilmiyorum…Aslına bakarsanız Troia Yılı için neler yapılıyor onu da bilmiyorum….

İl Kültür Müdürü   Temmuz 2017 de   bir şey daha söyledi. 2018 yılı boyunca kültür, sanat, spor, eğitim ve bilim alanlarında Troia temalı faaliyet ve etkinlikler ile uluslararası tanıtım ve lobi faaliyetleri olarak planlandığını ifade ederek ”Orhaniye Tabyaları’nın restorasyon çalışmaları ile ilgili bir girişimimiz var. Milli Savunma Bakanlığına, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisi için başvuruda bulunduk.  Orhaniye Tabyalarının Troia Milli Parkı ile ilintili. Her ne kadar 1. Dünya Savaşı’nın geçtiği bir bölge de olsa, Truva Milli Parkı ile yakın bir noktada olması münasebetiyle böyle bir yakın bağımızın tekrar ayağa kaldırılması, ihya edilmesi bizim bakanlık olarak en büyük görevlerimizden birisi olacaktır” dedi. ( http://www.bogazgazetesi.com.tr/haber/9832-2018-troia-yili-icin-beyin-firtinasi-video)

Peki Orhaniye Tabyaları ihya edildi mi?  Restorasyon çalışmaları başladı mı? Başlamadı ama başka bir şey oldu Sultan 2’nci Abdülhamid tarafından, stratejik boğaz tahkimatını güçlendirmek amacıyla 1889 yılında yaptırılan ve 1915’teki Çanakkale Deniz Savaşı’nda ilk şehidin verildiği Orhaniye Tabyası, içinde paintball oynandı. Yok, bu etkinlik Troia Yılı kapsamında değil. İlgisizlikten bakımsızlıktan harabeye dönen Orhaniye Tabya'sında kimi mangal ateşinde, kimi tabyanın zemininde  yakılan ateşte piknik  yapılıyordu…  Tabyanın ana bonetinin giriş kapı üzerinde bulunan ve inşasına ait bilgileri içeren Osmanlıca yazının yer aldığı  mermer kitabe de çalınmıştı …  “Askeri, kültürel mirasın tesisi olarak korunması,   düzenlenerek ziyaretçilere açılması gereken” Orhaniye Tabyası’nın kronolojisine mangal ve piknikten sonra paintball de girmiş oldu.

Sözün özü; Kumkale Şehitliği olmadığı halde Kumkale Şehitliği tabelası var… “ihya edilmesi bizim bakanlık olarak en büyük görevlerimizden birisi olacaktır” dendiği halde kaderine terk edilen  Orhaniye tabyasının  hal-i pür melali de  ortada… “Yapacağız” denilerek kurulan büyük, büyük  cümlelerde arşivlerde….  .

Ama yapılır… Verilen sözler tutulur.2018  gelsin   hele bir .“ Kültür, sanat, spor, eğitim ve bilim alanlarında Troia temalı faaliyet ve etkinliklerin” hepsi yapılır…Zira kent       hala 2015 Barışın Yılı’nda. Hala bazı kafe ve otellerin camlarında Çanakkale 2015 Barışa ev sahibiyiz afişleri duruyor.  Bakınız Truva Otel’in Çocuk Sokağı’na bakan restoran camına. Yani demem o ki kent ve kent  aktörleri 2018’ e bir gelirse   turist hedef sayısı  da  tutturulur, Orhaniye Tabyası da restore edilir…. Troia Müzesi de açılır …  “2018 Troia Yılı ile birlikte; bölge ve ülke turizmine güç verecek çok sayıda alt ve üst yapı yatırımları, uluslararası etki alanı güçlü, ülke genelinde tüm yıla yayılacak kültür, sanat, spor, bilim ve eğitim alanında sürdürülebilir etkinlikler ve projeler” de hazırlanır…

Ben ümidimi kaybetmedim 2018 i bekliyorum…3327 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çanakkale Çanakkale'dir - 19/01/2018
Boğaz tarihte her dönem bir isim almış ve bu isimler Boğaz’la birlikte hareket etmiş sonunda yine kentin aldığı isim Boğaz’ın aldığı isim olmuş: Çanakkale.
Kahverengi Tabelalar… - 04/08/2017
Tabela deyip geçmemek gerek her biri birer efekt aslında.
NAME-İ AŞK - 07/03/2017
Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!
YALNIZKENT’TE CHP’LİLERİN SOSYAL MEDYA İLE İMTİHANI - 14/12/2016
CHP 20, 22 ve 23 Dönem Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük Facebook hesabında bir paylaşım yaptı. Adana mitinginde; Nazlı Ilıcak, Ali Bulaç, Şahin Alpay’ın anons edilmelerinden duyduğu rahatsızlığı ifade eden… Sıfatlar ve hakaret içermeyen… Bir parti
EBABİL BİR KUŞTUR… - 03/09/2016
Bir öğretim üyesi neden kitap yazar?
YOĞURT YİYİŞİNİZİ SEVSİNLER… - 09/08/2016
Tarih 1831…Paris şehir planlamacıları Notre Dame Katedrali’nin bakımsızlığı yüzünden yıkılmasını isterler.
SÜLEYMAN TAPINAĞI, AYASOFYA, SELİMİYE… BELGRAD,SELANİK, EDİRNE… - 11/07/2016
Ama Edirne bu kaynaklarda yazanlardan fazlasıydı ve o kaynaklarda olmayan, oralarda yazılmayanları görmekti amacımız. Osmanlı’nın 2.başkenti…88 yıl Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir kentin anlatacağı söyleyeceği çok şey vardı mutlaka.
MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATMAK… - 01/07/2016
Ve bu kent “laikliği içine sindirmiş” içselleştirerek yaşayanların kenti ve bunun için de her türlü mücadeleyi veren bir kent. “Köhnemiş ideolojiler” bu kentte barınamıyor ve bu neslin kıymetini biliyor bu kentli onun içinde itirazlarını yapıyor
BULANIK MIRILTILAR... - 19/06/2016
On binlerce yıldır yer küre üzerinde var olan insanoğlu ilk başlarda gücünün yetmediği, denetleyemediği doğa olayları yüzünden dağa taşa, ateşe suya, rüzgâra buluta tapmış.
 Devamı