• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Hakan Şahintürk
pedagogcanakkale@gmail.com
ÖZDENETİMLİ ÇOCUKLAR
24/05/2016

Acaba hangi çocuk kendi isteğiyle ders çalışmaya oturur? Anne babası söylemeden yapması gereken bir işi yapan çocuk var mıdır? 

Öncelikle duyguların yönetilmesi, zamanın, çalışma davranışlarının, iletişimin yönetilebilmesi özdenetim mekanizmasını oluşturur. Kısacası bireyin kendi kararlarını kendisinin alması ve hayatını yönetebilmesi demektir özdenetim.

İnsan hayatında bebeklikten genç yetişkinliğe olan süreyi düşünelim. Her yaşam döneminde çocuğun özdenetimini sağlamak üzere yeni davranışlara yöneldiğini görmekteyiz. 0-3 yaş dönemindeki çocuk yürüyerek yeni şeyler keşfetmek ister, hareketli nesnelere dokunmak ister ama kendi duyu organlarını kullanarak. Ergenlik dönemindeki bir çocuk ise kendi arkadaşlarını kendisi seçmek ister, odasına kimseyi sokmak istemez, zamanı kendi yönetmek ister. 

Anne babalar çocukların kendisini yönetmesi noktasında beklentiler ve destek konusunda neleri gözden geçirmeli ve gerektiğinde müdahaleyi nasıl yapmalıdır?

Anne babaların bu anlamda öncelikle kendi geçmişlerine kısa metrajlı göz atması işe doğru noktadan başlamak demektir. Çocuklukta kendi özgürlük sınırları ile çocuğunun özgürlük sınırları arasındaki farkın gözlenmesi (Sosyal-kültürel değişmeyi de düşünerek) anne baba tarafından koyulacak kuralların standardizasyonu için olmazsa olmazdır. Çocuğun her yaş döneminde özgürlük sınırlarının iyi belirlenerek, gelişimine yapılacak desteklerin hepsi özdenim mekanizmasının çarklarının yerine oturmasına yardımcı olmak demektir. Örnek verecek olursak, ilköğrenim 4.sınıftan itibaren cep harçlığını haftalık vermeye başlamak çocuğun parasını yönetmesine destek amaçlı bir yaklaşımdır.

Çocuğun kendi hayatını yönetmesi öncelikle zamanını verimli kullanmayı öğrenmesiyle daha doğrusu öğretilmesiyle başlar. Bu konuda rol model öncelikle anne babalar olmalıdır. Kaliteli zaman geçirmeyi becerebilen ve bu konuda yeteri kadar örnek davranışlar sergileyen ebeveynlerin çocukları anne ve babalarının bu durumlarını içselleştirmeleri zor olmayacaktır. Ne yazık ki iletişim araçlarının yaşamın her anında olması nitelikli zaman kullanımı konusunda toplumun her bireyini olumsuz etkileyebilmektedir.

Ebeyenlerin çocuklardan özdenetim konusunda beklentilerini gözden geçirirken yaptıkları bir diğer hata, yaş dönemi özellikleri dikkate alınmadan çocuktan mükemmel bir performans bekleyerek mobbing yapmalarıdır. Çocuğun içinde bulunduğu yaş döneminde akademik gelişimini etkileyebilecek duygusal unsurların bertaraf edilmesine katkıda bulunacak iletişim yöntemi geliştirmek yerine, sürekli kaygı unsurlarının önyargılarla beraber ortaya atılması stresli bir atmosfere neden olacaktır.  Çocuk kendisi için en doğru seçeneği seçebilmesi için kaygı durumunun normal düzeyde olmasını bekler. Kimse baskı altında sağlıklı kararlar veremez.

Çocuğun odasına ders çalışıp çalışmadığını kontrol amaçlı kapıyı çalmadan baskın yapar gibi giren ebeyenlere sesleniyorum; aynı şey size yapılsa neler hissedersiniz?  Kendisine güvenilmediğini hisseden bir çocuk kendi hayatı için sağlıklı kararlar alabilir mi ya da bu konuda anne babasından yardım almak ister mi? 

Çocuğun hayatını yönetebilir olduğunu görmek için öncelikle onu ne kadar tanıdığımızı da göz önüne almalıyız. Çocuğumuz akademik ve duygusal zekasını düşünerek ona doğru seçenekleri sunabiliyor muyuz? Çoklu zeka kuramını düşündüğümüzde çocuğumuzun yeteneklerine uygun gelişiminin desteklendiği bir ortam yaratabildik mi? Bu konuda ebeynlerin düşünmesi ve katkıların nokta atışı olması için doğru gözlemler yapmaları gerekmektedir.

Doğru zamanda doğru işler yapabilen çocuklar yetiştirmek istiyorsak, öncelikle kendi hayatımızdaki boşlukların bize verdiği zararlarla yüzleşmeyi öğrenmeliyiz. 

Kendi hayatının filminin senaryosunu yazan ve yönetebilen çocuklar yetiştirmemiz dileklerimle.574 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAMIN KOÇLUĞU OLUR MU? - 12/10/2016
Metropol kentlerde yaşayan beyaz yakalı işgörenler, gerek iş yoğunluğu gerek yaşam koşulları nedeniyle kendilerine nitelikli zaman ayırmakta zorlanırlar. Trafik ve diğer sorunlar nedeniyle sanat ve kültür etkinliklerine zaman ayırmadıkları gibi beton
ÇOCUĞUM OKULA HAZIR MI? - 11/06/2016
Okul sosyalleşme sürecinde ilk temel toplumsal kurumdur. Bu kurum belirli öğrenme kalıplarının gerçekleşmesi sorumluluğunu taşır. Bir sosyal kurum olan okulu, sosyalleştirme süreci içinde iki önemli işlevi vardır.
Çocukta Ahlak ve Vicdan Gelişimi - 16/05/2016
Ailenize arabayla seyahat ederken trafik ışıklarında kırmızı ışıkta geçtiniz ve çocuklarınız bunu gördü, çocuklarınıza durumu nasıl izah edersiniz?