• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Hakan Şahintürk
pedagogcanakkale@gmail.com
ÇOCUĞUM OKULA HAZIR MI?
11/06/2016

 

Okul sosyalleşme sürecinde ilk temel toplumsal kurumdur. Bu kurum belirli öğrenme kalıplarının gerçekleşmesi sorumluluğunu taşır. Bir sosyal kurum olan okulu, sosyalleştirme süreci içinde iki önemli işlevi vardır. 

 

Bunlardan birincisi, kendi başına birtakım öğrenme tiplerini gerçekleştirme sorumluluğu, ikincisiyse, diğer sosyal kurumların boşluğunu doldurma görevidir. Okulun bu birinci işlevi, herkesçe bilinen öğretim görevini içerir. Okul, bireye iş ya da bilim dünyasında gerekli olan sayısal sembol ve kavramlarla, değerleri kazandırır.

 

Okulun ikinci işlevi daha farklı bir boyutu içermektedir. Aile ve arkadaş çevresi çocuğa, öteki bireylerle çalışma ve oynama alışkanlığı kazandırırken, okul bir toplumsal kurum olarak bu alışkanlığı sürdürür. 

 

Modern toplumlarda eğitimciler, öğretmenler ve ebeveynler  sürekli olarak çocukların daha başarılı olmaları için çareler aramaktadırlar. Bunun için de başarısızlıkların nedenlerini belirleyip, önlemler almaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmalar toplumsal ve bilimsel alanda hızla gerçekleşen gelişmelere uyum sağlama amacına yöneliktir. Uyum sağlayabilmesi yüksek düzeyde zihin faaliyeti gerektirir. Zihnin gelişmesine en önemli etken ise onu sürekli yeni bilgilere açık ve karmaşık problemleri çözmeye hazır bir şekilde işlerlik içinde tutulmasıdır. 

 

Okula başlama zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal açıdan  bir “hazırlıklı oluşu” gerektirir. Thackray, hazırlıklı oluşu “çocuğun herhangi bir duygusal zorluğa uğramadan, kolayca ve yeterli bir şekilde öğrenebileceği dönem” olarak tanımlar. 

 

Ülkemizin eğitim sistemi düşünüldüğünde ise olan ailelerin yaşadığı endişelerin en önemlisi çocuğun takvim yaşına uygun olarak okula hazır oluşunun olup olmadığıdır. Bu konuda bir uzmandan yardım alarak, okul uygunluğu testi yaptırmak en doğru yaklaşım olacaktır.  

 

Sağlıklı günler dileklerimle 

 

 674 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YAŞAMIN KOÇLUĞU OLUR MU? - 12/10/2016
Metropol kentlerde yaşayan beyaz yakalı işgörenler, gerek iş yoğunluğu gerek yaşam koşulları nedeniyle kendilerine nitelikli zaman ayırmakta zorlanırlar. Trafik ve diğer sorunlar nedeniyle sanat ve kültür etkinliklerine zaman ayırmadıkları gibi beton
ÖZDENETİMLİ ÇOCUKLAR - 24/05/2016
Acaba hangi çocuk kendi isteğiyle ders çalışmaya oturur? Anne babası söylemeden yapması gereken bir işi yapan çocuk var mıdır?
Çocukta Ahlak ve Vicdan Gelişimi - 16/05/2016
Ailenize arabayla seyahat ederken trafik ışıklarında kırmızı ışıkta geçtiniz ve çocuklarınız bunu gördü, çocuklarınıza durumu nasıl izah edersiniz?