• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Sema Acar
semaacar17@hotmail.com
MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATMAK…
01/07/2016

Gider mi gidemez mi, derken TBMM ye gitti Ayhan Gider…Akape Milletvekili olarak geliyor artık temsil ettiği vilayete…Eeee memlekete gelmişsin konuşmadan dönmek olur mu Başkent’e. Olmaz tabi…

Konuşmuş Bay Gider bu son gelişinde ve “Merkez Ortaokulumu geri istiyorum” diyen kentliye çatmış “bir takım odaklar” diyerek…

Bay Gider bu bir “takım odakların”; ideolojileri ya da bir takım saiklerle değil hatta bilgi eksikliğinden olmasını umduğu bir takım sebeplerle Merkez Ortaokulu konusunu gündemde tuttuklarını ümit ediyor.

Bay Gider’in ideolojisi var ve o da belli saiklerle hareket ediyor ve bilgi eksikliği ise hat safhada maalesef…

Bilgi eksikliği kimde?

Şöyle ki; depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 3 yıl önce yıkılan Merkez Ortaokulu’nun yerine imam hatip ortaokulu açılmıştı. Bu duruma itiraz eden ve eylemler gerçekleştiren mahalleliler ile görüşen Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, bunun geçici bir uygulama olduğunu ve bir-bir buçuk yıl sonra okulun tekrar açılacağının sözünü vermişti 2014 yılı Ağustos ayında.O günden bu güne verilen söze, yazılan dilekçelere, toplanan imzalara rağmen İmam Hatip Okulunun taşınmaması üzerine Merkez Ortaokulları Gönüllüleri Derneği, sendikalar ve mahalle halkı eylemlerine tekrar başlamıştı .

Ve Bay Gider “Süreç modern tekniklerle inşa edilmiş, eğitime daha elverişli derslikler yapılması programı çerçevesinde rutin olarak yürütülmektedir” diyerek olayı binalara indirgiyor. Burada itiraz edilen binalar değil, tabi ki devletin görevi sağlıklı binalar yapmak ama itiraz bu binalarda verilecek olan eğitime… istenen  bilimsel eğitim….

Ve Çanakkale Valiliğinden, İl Mili Eğitim Müdürlüğünden bu konu ile ilgili olarak geçen süre içinde bir açıklama yokken Bay Gider “Bu binanın İmam Hatip Okulu olarak kullanılmasıyla ilgili bir planlama yoktur.” diyor. Bunu diyen ilk ağız olarak kayda girdi bu sözleri ve benim de ümidim sözünün takipçisi olacağıdır.

Ve Bay Gider en doğal hakkı itiraz etme hakkını kullananlara da ‘insan hakları, eğitim alma hakkı ve eşitlik’ konularını tavsiye etmiş ki bu konuda ansiklopedi yazılır…

AİHM raporlarına bakıldığında Türkiye’nin durumu ortada.

Akape iktidara geldiğinden bu güne geçen sürede Türkiye’nin insan hakları ihlalleri konusunda karnesi hep kötüye gitti .İfade özgürlüğü, kadın hakları, mülteciler, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü başlıklarında yurdum uygulamaları hep eleştirildi.

Daha bu gün 01.07.2016 da Sivil toplum örgütleri, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun (TİHEK) Tasarısı ile Türkiye’de yaşanan eşitsizlik, ayrımcılık ve insan hakları ihlallerinin çözülemeyeceğini söylediler. Çünkü çok önemli maddelerin yasa kapsamı dışında kaldığını söylüyorlar.

Eğitim alma hakkı ve eşitliğe gelince…  

Karadenizdeki,Güney Doğu illerindeki öğrencilerin öğretmene,bilgiye, materyale ulaşması batıda ki akranları ile aynı mıdır? Aynı değilse neden aynı seçme sınavlarında aynı sorulara tabi tutuluyorlar? Hani eğitim alma hakkı demiş ya Sayın Vekil….

Güneydoğu’da ki operasyonlar yüzünden bölgedeki öğretmenler geri çağrıldı.

Eğitime ara verildi.

Telafi eğitimi verilecek bu öğrencilere dendi.

Madem eğitim alma hakkından söz ediyoruz o öğrenciler o bölgeden alınıp başka illerde yurtlara, gönüllü aile yanlarına yerleştirilerek eğitimlerine devam edilmesi neden sağlanmadı?

Sosyal devlet ne demek?

Suriyelilere tanınan haklar ve kolaylıklar neden bu çocuklara tanınmadı?

2 aylık telafi eğitimi ile ne telafi edilecek?

Eğitimin ticarileşmesi, özel okullar, maddi imkânsızlıkları olan öğrenciler konularına girmiyorum bile…

Eğitim sistemimizde fırsat eşitliği yok. Var diyen açıklasın…

Tabi bir siyasetçi olarak Bay Gider ’in bu konularda farklı bir şey söylemesi beklenemez ama olmayan şeyleri de var gibi göstermemeli…

Gül bahçesinde yaşıyoruz da bir takım odaklar dikenlik mi yapıyor yani?

Çanakkale’yi Türkiye’den ayıramazsınız?

Büyük resme bakmak gerek.

Eğer bu gün yurdumda birçok ilde liseliler ayağa kalkmış okulumu geri istiyorum diyorsa…

Üniversiteliler akademisyenleri için nöbet tutuyor… Mezuniyet törenlerinde rektörlerine arkalarını dönüyorsa…

Gerici dinci eğitim değil, bilimsel eğitim istiyorum diyorsa bu çocuklar, bu gençler o zaman itiraz edenlere bir takım odaklar demek yerine eğitim sistemi ile yapılmak istenileni sorgulayıp yargılayacaksınız.

Objektiflikten bahsetmiş Bay Gider objektiflik bunu gerektirir. Yani,sorgulamayı, dinlemeyi, araştırmayı sonra konuşmayı gerektirir.

Evet, bu kent emperyalizme karşı en ağır savaşın verildiği kent.

Ama Bay Gider ‘in dediği gibi bu kent Mustafa Kemalin Mustafa Kemal olduğu kent değil Atatürk olacağını gösterdiği kent.

Ve bu kent “laikliği içine sindirmiş” içselleştirerek yaşayanların kenti ve bunun için de her türlü mücadeleyi veren bir kent.

“Köhnemiş ideolojiler” bu kentte barınamıyor ve bu neslin kıymetini biliyor bu kentli onun içinde itirazlarını yapıyor sesini çıkarıyor…

Bu kent bu neslin kıymetini bildiği için Ensar Vakfındaki çocuk tacizlerini kabullenemedi…

Bu kent bu neslin kıymetini bildiği için gerici eğitim sisteminin çarklarında yok olmasınlar diye Merkez Ortaokulunu geri istiyor…

Ve bu kenti “ulusal arenada ideolojik kavgaların odağı” gibi gösterende bu kentli değil…

Daha geçtiğimiz günlerde bir diğer AKP Çanakkale Milletvekili Bay Turan’ın Çanakkaleli muhasebeci Muzaffer Kıray’ın yıllığını sanal medyada paylaşıp “ne küçüldün A.Şener" demesi ideolojik bir kavganın resmidir. Bir kentin ideolojik kavgaya alet edilmesidir.

Üstelikte Bay Muzaffer Kıray’ın sunduğu yıllıkta kendi adı yokmuş o da ayrı bir soru işareti…

Bir milletvekilinin görevi midir cumhurbaşkanının diplomasının izini sürmek diye sorguladı mı Bay Gider?

Ve Bay Gider, “on iki yaşındaki çocukların okullarının bahçesinde yapılan bu eylemi gördüklerinde yaşayacakları travmadan” bahsetmiş ya sormak isterim;

Güney Doğu illerindeki operasyonlarda o bölgede yaşayan her yaştan çocuk travma yaşamadı mı?

Ensar Vakfında tacize uğrayan çocuklar travma yaşamadı mı?

O vakıfta tacize uğrayan çocukların aileleri; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının “bir defadan bir şey olmaz" sözlerinde travma yaşamadı mı?

Çocuk gelinler travma yaşamıyor mu?

Ki Başbakanın vereceğiz dediği müftülerin nikâh kıyma yetkisi çocuk gelin dramını körüklemeyecek mi? Travma yaşayan kız çocuklarının sayısını artırmayacak mı?

Ve Bay Gider’e bir soru sormak isterim ;yarın bir gün TBMM çatısı altında müftülere, muhtarlara,imamlara resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi ile ilgili yasa görüşülürken   çıkıp kürsüye itiraz edecek mi?

“Çünkü bu nesil kıymetlidir. Çünkü hangi okulda eğitim görürse görsün tüm çocuklarımız, tüm gençlerimiz bizim evladımız, kardeşimiz, arkadaşlarımızdır ve sizin oyun alanınız değillerdir” diyecek mi?

12 yaşındaki kız çocuklarının hakkını koruyacak mı?

İstanbul Atatürk Havalimanındaki patlamada 5 yaşında bir çocuk travma bile yaşayamadı çünkü öldü. Ama orada olan, o anı yaşayan, o olayda ailesinden birilerini kaybeden nice çocuk travma yaşadı. O çocuğun ailesi ve yakınları ve dahi arkadaşları da büyük bir travma yaşadı.

5 yaşında bir çocuğun... bir hava alanında...bir terör olayında hayatını kaybetmesi yurdum insanının da travma yaşamasına sebep oldu… Bunu nereye koyacağız?

İstanbul Atatürk havalimanı patlamasının araştırılması oylamasına katıldı mı Bay Gider? AKP nin oyları ile reddedilen bu araştırma ile ilgili meclis başkanı “kabul etmeyenler” diye sorunca elini kalırdı mı?

Çocukların terör olaylarında öldüğü, ölüme tanık olduğu, gaz fişeği ile öldürüldüğü bir ülkede yaşamanın ağırlığını ben taşıyamıyorum. Bay Gider taşıyabiliyor mu?

Tabi sorularıma cevap geleceğini sanmıyorum. Zira demagoji yapmak adına…popülizm adına ideolojik ve belli saiklerle türbinlere konuşulunca altı boş cümlelerle ilgili sorulan sorulara ne seçilmişler…ne atanmışlar ne de kamu adına güzel şeyler yaptıklarını söyleyenler cevap vermezler…vermiyorlar…

Tıpkı Çanakkale Bienali himayedarı Çanakkale Belediyesi ve küratörleri gibi…

01 Haziran 2016 ve 04 Haziran 2016 da sorduğum sorulara bir ay gibi bir süre geçmesine rağmen hala cevap vermediler.

2 ay sonra soruların muhatabı bu ekip 5.Uluslararası Çanakkale Bienalini gerçekleştirecek.

Cevapsız soruların gölgesinde…

Cevapsız sorular sorana değil, sorulana yüktür...

 618 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

2018 Troıa Yılı …Orhaniye Tabyası… Paintball… - 15/03/2018
2017 yılının Şubat ayında ilan edilen yıl ile ilgili çalışmalar 2018 yılının Şubat ayında ivme kazanıyor… Geç kalınmış olmuyor mu “ivme kazanmak” için?
Çanakkale Çanakkale'dir - 19/01/2018
Boğaz tarihte her dönem bir isim almış ve bu isimler Boğaz’la birlikte hareket etmiş sonunda yine kentin aldığı isim Boğaz’ın aldığı isim olmuş: Çanakkale.
Kahverengi Tabelalar… - 04/08/2017
Tabela deyip geçmemek gerek her biri birer efekt aslında.
NAME-İ AŞK - 07/03/2017
Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!
YALNIZKENT’TE CHP’LİLERİN SOSYAL MEDYA İLE İMTİHANI - 14/12/2016
CHP 20, 22 ve 23 Dönem Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük Facebook hesabında bir paylaşım yaptı. Adana mitinginde; Nazlı Ilıcak, Ali Bulaç, Şahin Alpay’ın anons edilmelerinden duyduğu rahatsızlığı ifade eden… Sıfatlar ve hakaret içermeyen… Bir parti
EBABİL BİR KUŞTUR… - 03/09/2016
Bir öğretim üyesi neden kitap yazar?
YOĞURT YİYİŞİNİZİ SEVSİNLER… - 09/08/2016
Tarih 1831…Paris şehir planlamacıları Notre Dame Katedrali’nin bakımsızlığı yüzünden yıkılmasını isterler.
SÜLEYMAN TAPINAĞI, AYASOFYA, SELİMİYE… BELGRAD,SELANİK, EDİRNE… - 11/07/2016
Ama Edirne bu kaynaklarda yazanlardan fazlasıydı ve o kaynaklarda olmayan, oralarda yazılmayanları görmekti amacımız. Osmanlı’nın 2.başkenti…88 yıl Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir kentin anlatacağı söyleyeceği çok şey vardı mutlaka.
BULANIK MIRILTILAR... - 19/06/2016
On binlerce yıldır yer küre üzerinde var olan insanoğlu ilk başlarda gücünün yetmediği, denetleyemediği doğa olayları yüzünden dağa taşa, ateşe suya, rüzgâra buluta tapmış.
 Devamı