• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
RIO OLİMPİYATLARI SONA ERDİ: TÜRKİYE 41.SIRADA

2016 Rio Olimpiyat Oyunları, 78 bin kişi kapasiteli Maracana Stadı'nda düzenlenen kapanış töreniyle dün gece sona erdi.

Oyunlara katılan 207 ülkenin bayrakları, sporcuları tarafından stada getirildi. Türkiye'nin bayrağını olimpiyatlarda altın madalya kazanan milli güreşçi Taha Akgül taşıdı.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye, 1 altın, 3 gümüş, 4 bronz olmak üzere topladığı 8 madalyayla genel sıralamada 41'inci oldu. Türkiye, güreşten 5, halter, tekvando ve atletizmden birer madalya kazandı.

Madalya kazananlar


Türkiye'ye tek altın madalyasını kazandıran milli güreşçi Taha Akgül, ülkesine bu başarıyı yaşattığı için mutlu olduğunu söyledi. Akgül, madalyasını 15 Temmuz'da ve Antep'te hayatını kaybedenlere adadı.

Madalya alan tek kadın Nur Tatar

Tekvandoda, kadınlar 67 kiloda Türkiye'yi temsil eden Nur Tatar, bronz madalya kazandı.

"Kadın olarak bu madalyaya sahip olmak çok güzel bir duygu. Gerçekten Türkiye'nin bu madalyaya ihtiyacı vardı. Gönül, altın madalya almak isterdi ama nasip olmadı. İnşallah bir dahaki sefere." ifadelerini kullandı.

Tatar, 2012 Londra Olimpiyatları'nda gümüş madalya almıştı.

Olimpiyatlarda madalya kazanan ilk kadın sporcu 1992 Barselona'da bronz madalya kazanan judocu Hülya Şenyurt iken ilk altın madalya kazanan kadın sporcu 2004 Atina'da altın madalya kazanan halterci Nurcan Taylan oldu.

2012 Londra'da Türkiye'nin atletizmdeki ilk altın madalyasını kazanan Aslı Çakır Alptekin'in ve 2008 Pekin'de halterde gümüş madalya kazanan Sibel Özkan'ın madalyası ise doping gerekçesiyle ellerinden alındı.

ABD madalyada lider

Olimpiyat oyunlarında ABD, 46 altın, 37 gümüş, 38 bronz olmak üzere 121 madalyayla genel sıralamada zirvede yer aldı.

ABD'nin ardından 27 altın, 23 gümüş ve 17 bronzla 67 madalyası bulunan Büyük Britanya, ikinci sırayı aldı. 26 altın, 18 gümüş ve 26 bronz olmak üzere 70 madalyaya sahip Çin, üçüncü sıranın sahibi oldu. Ev sahibi Brezilya ise oyunları 7'si altın, 6'sı gümüş, 6'sı bronz, toplamda 19 madalyayla 13'üncü sırada bitirdi. (Bianet)

 

http://www.birgun.net/

 

 

 

 

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
239 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın