• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
RTÜK'TEN EVLİLİK PROGRAMLARINA ‘AĞIRLAŞTIRILMIŞ’ CEZA

RTÜK, evlilik programlarındaki ihlaller nedeniyle 6 kanala, reklam gelirinin yüzde 2'si oranında "ağırlaştırılmış" para cezası verdi. Kanal D "Kısmetse Olur", Star TV "Zuhal Topal'la", Show TV "Evleneceksen Gel", ATV "Esra Erol'da" ve Flash TV "Dest-i İzdivaç" programları nedeniyle ceza aldı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), evlilik programlarındaki ihlaller nedeniyle 6 kanala, reklam gelirinin yüzde 2'si oranında ağırlaştırılmış para cezası verdi.

Üst Kurul yetkilileri, RTÜK'e evlilik programlarıyla ilgili yurttaşlardan; genel ahlaka, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık ve argo sözcükler kullanılması gibi nedenlerle binlerce şikayet geldiğini bildirdi.

Üst Kurul, evlilik programlarından Kanal D'de yayınlanan "Kısmetse Olur", Star TV'de yayınlanan "Zuhal Topal'la" , Show TV'de yayınlanan "Evleneceksen Gel", ATV’de yayınlanan "Esra Erol'da" ve Flash TV'deki "Dest-i İzdivaç"taki ihlaller nedeniyle kanallara bu kez müeyyideleri yüzde 2 olan üst sınırdan para cezası verdi.

 RTÜK’ün son bir yılda evlilik programlarına verdiği para cezası miktarı 15 milyon lirayı aştı.

Üst Kurul, cezaları 6112 sayılı Kanun'daki "Yayınlar, insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" ve "Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz." ilkelerini ihlalden dolayı verdiğini bildirdi.

RTÜK, aldığı kararlarını Sağlık Bakanlığına ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığına bildirdi.

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/699112/RTUK_ten_evlilik_programlarina__agirlastirilmis__ceza.html

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      178 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 24° 13°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam172
Toplam Ziyaret583530