• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
ÇAVUŞOĞLU: HOLLANDA’NIN MASLAHATGÜZARINI BAKANLIĞA ÇAĞIRIP, KULAĞINDAN TUTUP HÜCREYE ATARDIK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ticaret başka, iş adamlarının ne suçu var?" diyerek Hollanda'ya ekonomik yaptırım olmayacağını belirtirken, "Eğer biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak onlar gibi hukuksuzluğa düşseydik, karşılıklılık esası gütseydik, o gece Hollanda'nın Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırıp, kulağından tutup hücreye atardık." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneğinin (ANSİAD), Akra Barut Oteli'nde düzenlediği yemekte Antalyalı patronlarla bir araya geldi.

"Şu anda zaten Almanya ile ciddi bir sorunumuz yok, sorunu ciddi şekilde aştık" diyen Çavuşoğlu, "Berlin'deki turizm fuarı öncesinde yapılan görüşmelerde belli bir noktaya geldiklerini" kaydetti.

'GERGİNLİKLERİN ARTMASINI İSTEMİYORUZ'

"Gerginliğin artmasını istemediklerini ancak ne Almanya ne de Hollanda ile yaşanan gerginliklerin hiçbirinin nedeninin kendileri olmadığını" savunan Çavuşoğlu, "Esasında bu, Avrupa'nın içine düştüğü durumun bize de yansımasıdır. Nedir bu durum? Irkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı, Türk karşıtlığı, göçmen karşıtlığı, yani Avrupa'yı birleştiren değerlerin hepsini erozyona uğratacak şekilde aşırı noktaya gelindi. Merkezdeki siyasetçilerin, aşırı partilerin her sene güç kazanmasından dolayı bir zemin kaybı var" dedi.

'KULAĞINDAN TUTUP HÜCREYE ATARDIK'

Çavuşoğlu, "Turizm sektörüyle bizi tehdit edecekler diye biz, 80 milyonun onurunu çiğnetemeyiz. Bu konuda da dik duruşumuzu gösteririz. Bu dengeyi çok iyi korumamız lazım." dedi.

"Hiç kimseyi ticari olarak tehdit etmediklerini" belirten Çavuşoğlu, sadece Almanya'nın geçen yıl Türkiye'ye 6 milyar avroluk otomobil sattığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, "Ticaret başka, iş adamlarının ne suçu var? Hollanda'daki iş adamlarının bir suçu yok ki. Hollanda'da şu anda aynı faşist çizgiye gelen partilerin, hükümetin, 'biraz daha Wilders'ten biraz daha oy alabilir miyim?' diye popülizm yaparak uyguladıkları kabul edilemez. Hak, demokrasi, özgürlükler adına kabul edilemez. Peki uluslararası hukuk, Viyana sözleşmesi... Eğer biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak onlar gibi hukuksuzluğa düşseydik, karşılıklılık esası gütseydik, o gece Hollanda'nın Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırıp, kulağından tutup hücreye atardık." diye konuştu.

http://haber.sol.org.tr/toplum/cavusoglu-hollandanin-maslahatguzarini-bakanliga-cagirip-kulagindan-tutup-hucreye-atardik

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      150 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 23° 13°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam355
Toplam Ziyaret583713