• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Chanel’in Lüks Bumerangı Avustralya’yı Ayağa Kaldırdı: ‘Cehaletin Yeni Bir Seviyesi’

Fransız moda devi Chanel’in Aborijinler’in en meşhur silahı olan bumerangı üzerine kendi logosunu basarak satması Avustralya’yı ayağa kaldırdı.

Dünyaca ünlü Fransız markası Chanel, 2017 İlkbahar-Yaz ön koleksiyonunda bir de bumerang tasarımına yer verdi. Ahşap ve reçine kullanılarak üretilen bumerang, markanın internet sitesindeki ‘diğer aksesuarlar’ bölümü üzerinden 1930 dolardan satışa sunuldu.

Ancak üzerinde Chanel’in ikonik logosunun yer aldığı bumerangın sosyal medyada paylaşılmaya başlamasının ardından marka pek de beklemediği bir tepki aldı. Avustralya yerlileri Aborijinler tarafından silah olarak üretilen ve ‘kültürel miras’ olarak görülen bumerangın, bir lüks tüketim ürünü olarak satılması nedeniyle Chanel, eleştirilerin hedefi oldu.

Twitter’dan paylaşılan bir yorumda, “Pek çok açıdan yanlış” ifadeleri kullanıldı. Bir başka kullanıcı ise “Çoğunluğun azınlığın kültürüne el koyması dibi gördü. Chanel’in elde ettiği karı teme haklardan yoksun Aborijinler için bağışlamasını içten şekilde umuyorum” diye yazdı.

CHANEL’E ‘ABORİJİN KÜLTÜRÜNÜ ÇALMA’ SUÇLAMASI

The Telegraph’a konuşan film yapımcısı Alison Page’e göreyse bu ‘cahilliğin yeni bir seviyesi.’ Aborijinler’le işbirliği yapılması amacıyla ortaya konan çabalardan memnuniyet duyulacağını kaydeden Page, Chanel’i ‘Aborijin kültürünü çalmak’la suçladı.

Bir diğer Fransız moda devi olan Hermes de 2013 yılındaki koleksiyonunda benzer şekilde bir bumeranga yer vermişti.

 

https://tr.sputniknews.com/yasam/201705161028484111-chanel-bumerang-avustralya-aborijin/

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      209 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 10°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret582927