• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Soru önergesi yanıtsız kaldı: Erdoğan'ın başdanışmanları kaç kişi ve ne kadar maaş alıyor?

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara'nın, cumhurbaşkanı başdanışmanlarıyla ilgili soru önergesine ve bilgi edinme başvurusuna olumsuz yanıt geldi.

Hürriyet'ten Rıfat Başaran'ın haberine göre CHP'li Kara, kamuoyunda görevleri ve sayıları merak konusu olan Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlarını Meclis gündemine taşıdı. Kara, Başbakan Binali Yıldırım'a, başdanışmanların hangi alanlarda görev yaptığını, sayısını, aldıkları ücreti ve geçmişteki cumhurbaşkanlarının görevlendirdikleri başdanışman sayılarını sordu. Kara, aynı soruları 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Cumhurbaşkanlığı'na da yöneltti.

‘KAMUOYUNU İLGİLENDİRMEZ'

Kara'ya ilk yanıt Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nden geldi. Nadir Alparslan imzalı yanıtta şöyle denildi:

"4982 sayılı kanunun 25. maddesinde yer verilen ‘Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi ve belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemelerden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakkı saklıdır' hükmü gereğince talebiniz anılan Kanun kapsamına girmemektedir."

YASAL İMKÂN GÖRÜLMEDİ

Kara'nın yazılı soru önergesine Başbakan Binali Yıldırım adına yanıt veren Başbakan Yardımcısı Bozdağ da yöneltilen soruları şu gerekçeyle yanıtsız bıraktı ve şöyle dedi:

"Anayasa'nın ve TBMM İçtüzüğü'nün belirtilen hükümleri çerçevesinde, TBMM'nin bilgi edinme yollarından biri olan sorunun hükümet adına Başbakan ve bakanlardan bilgi istemekten ibaret olması nedeniyle, Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili konularda ‘soru' sorulamayacağından soru önergesinde yer alan hususlara cevap verilmesine yasal imkân görülmemiştir."

    https://tr.sputniknews.com/turkiye/201709131030122053-erdoganin-danismanlarinin-sayisi-maaslari-soru-onergesi-yanitsiz-kaldi/

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      127 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 25° 18°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret599304